052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

אספנות ואספני עיתונים ישנים, האם האוסף המוזר של סבא יכול להניב רווח כספי? ומה הקשר לפינוי תכולת דירה

מטרת המאמר היא לנסות ולהסביר מהי אספנות עיתונים ישנים, מה הופך עיתון לבעל ערך אספני, כיצד ניתן להעריך את ערכו של אוסף עיתונים ישן  ומה הקשר בין פינוי תכולת דירה לתחום זה של איסוף עיתונים?

אם הגעתם לדף זה סביר שחיפשתם בגוגל "אספני עיתונים" או "אספנות עיתונים ישנים", וכנראה שהתגלגל לידכם עיתון ישן או עתיק שנראה לכם מיוחד מבחינת הנושא שהוא מכסה, או שאולי אתם מצויים בצומת של פינוי תכולת דירה של ההורים או הסבים המבוגרים, וגילתם בדירה ערימה גדולה של עיתונים ישנים ואתם רוצים לבדוק אם יש להם ערך אספני או כספי. לפני שאסקור את התחום שנקרא אספנות עיתונים, אקדים ואסביר שהאתר כולו בנוי כמקור מידע במגוון של תחומי אספנות, כך שאם איתרתם בדירת הירושה של סבתא גם תקליטים ישנים, ספרים נדירים או אוסף גדול של מסמכים וניירת משנות ה 30, אני מזמין אתכם לקרוא אודותם בשאר עמודי האתר. אגב, ככל שאתם מצויים בצומת של פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה, אני ממליץ לכם לקרוא באתר על האופן שבו יש לבחור חברה לפינוי דירה, על האפשרות של פינוי דירה באופן עצמאי והיתרונות שבה, וחשוב לא פחות, על הדברים הקריטיים שיש לדעת עוד לפני שפונים לחברה העוסקת בפינוי דירות.

אז נעבור לעניין עצמו, להלן מספר נקודות עליהן יש לשים דגש כאשר עוסקים באספנות ואספני עיתונים:

1.      גיל העיתון - בדיוק כמו בתחום אספנות הספרים ישן יותר אינו בהכרח יקר יותר.

2.      כותרת - ככל שהכותרת דרמטית, גדולה ועזה יותר, כך העיתון יהיה נחשק יותר מבחינה אספנית.

3.      כמעט ולא קיימים זיופים - אספנות עיתונים היא בין תחומי האיסוף הבודדים שבו כמעט ולא ניתן למצוא בו זיופים, כיוון שזה כמעט ובלתי אפשרי (ומשתלם...) לייצר העתק מדויק של עיתון ישן. הרוב המוחלט של העיתונים הישנים והעתיקים נסחרים במחירים נמוכים יחסית, כזה שהופך את תליך הזיוף ללא כדאי ולכן זה יהיה בלתי משתלם בעליל. למרות האמור, עיתונים בעלי כותרות היסטוריות מקוננות משוחזרים לעיתים, ואחת הדוגמאות לכך היא הוצאה חוזרת של מספר עיתונים המשחזרים את הכותרות ביום טביעתה של הטיטאניק.

4.      חשיבות התוכן - אחד המדדים לקביעת ערך של עיתון ישן או עתיק הוא הדיווח אל אירוע חשוב בעל אלמנט היסטורי משמעותי למשל, עיתון המתאר רצח נשיא או ראש ממשלה ביום הרצח או מיד לאחריו, או העיתון הראשון שמוסר פירוט מסודר על נסיבות האירוע ההיסטורי.

5.      מיקום הידיעה בעיתון - עיתון בעל מאמר ארוך המלווה בתמונות בעמוד השער יהיה תמיד יקר יותר מעיתון שבו אותה הידיעה מופיעה בקצרה בעומדים הפנימיים. היום הדבר נראה לנו טריוויאלי, אך באמצע המאה ה 19 בארה"ב עורכי העיתון היו נוהגים לפתוח את עמודי העיתון בפרסומות. לכן כיום עיתונים בעלי כותרות בעמודים הראשונים המסקרים למשל קרבות של מלחמת האזרחים בארה"ב הם בעלי ערך גבוה יחסית.

6.      מצב העיתון - בדיוק כמו בשאר תחומי האספנות, גורם המצב הוא קריטי בקביעת מחירו של העיתון. בניגוד לספרים ישנים או תחומי אספנות אחרים, אספנות עיתונים היא איסוף של פריטים שמוגדרים מלכתחילה ככאלו שאמורים לעשות בהם שימוש חד פעמי ואז להשליך אותם. לכן, על אף שרוב העיתונים הישנים נסחרים במחירים נמוכים יחסית, שרידה של עיתון בן למעלה מ 70 שנה במצב טוב היא בהחלט אינו דבר מובן מאליו. מנגד, עיתון במצב גרוע ופגום לא רק שיהיה בעל ערך פחות מאשר עותק מושלם, אלא שברוב המקרים הוא יהיה חסר ערך לחלוטין.

7.      מחיר - אין מעקב שיטתי אחר מחירי סחר של עיתונים ישנים, ובניגוד לאספנות ספרים שם ניתן למצוא תיעוד וקטלוגים מסודרים של מחירי ספרים, הדבר אינו קיים באספנות עיתונים. למרות זאת אציין שהמחיר הגובה ביותר ששולם עבור עיתון היה כ 110,000$ ששולמו במכירה פומבית עבור עיתון משנת 1787 שכלל את הדפוס הפומבי הראשון של החוקה האמריקאית.

כשעוסקים בתמחור של עיתונים ישנים חשוב לשים לב שמדובר על תחום אספנות צעיר יחסית שהחל לצבור פופולאריות בעיקר ב 20 שנים האחרונות, ולאור ההיצע הגבוה יחסית והביקוש הנמוך המחירים נשארים צנועים למדי.

8.      עיתונים כרוכים - כאן השאלה המרכזית היא כיצד כריכה של העיתונים משפיעה על המחיר שלהם. אין בעניין זה חוקיות ברורה, אך באופן כללי ניתן לומר שהכריכה מעידה על האוטנטיות של העיתונים ומשמרת אותם בצורה מושלמת, לכן ככל שהעיתונים כרוכים הדבר אינו פוגע בערכם האספני או הכספי.

קטגוריות איסוף עיתונים

·         פרסומות - כאן עיקר האיסוף יהיה של פרסומות למוצרים או שירותים. הגרפיקה והאיורים במקרה הזה יהוו גורם מכריע בהחלטה עיתון מסוים. מודעות הפרסום מציגות היבטים של חיי היומיום ושל מוצרי צריכה שברוב המקרים אינם קיימים עוד.

·         עיתונאים - כאן עיקר האיסוף יהיה סביב הכותב עצמו. ישראלים מפורסמים רבים עבדו כעיתונאים בתחילת הקריירה שלהם. למשל, פרסומים של עמוס עוז בעיתון דבר בתחילת שנות ה 60.

·         תקופות - כאן עיקר האיסוף יכסה תקופה מסוימת. למשל, השנים הראשונות למדינה. האיסוף יהיה באמצעות מדגם מייצג של כותרות שמסמלות את התקופה הנבחרת.

·         נושא / תוכן - כאן האיסוף יכול להיות מגוון ולכלול דיווחים על אירועים בעלי משמעות היסטרית משמעותית במגוון נושאים, מלחמות, פוליטיקה, ספורט, פשיעה, המצאות וחידושים ועוד ועוד.

שימור אוסף העיתונים הישנים

כפני שכבר ציינתי במאמר אחר על אספנות ספרים, נייר הוא חומר אורגני וסיבי ולכן הנטייה הטבעית שלו היא להתבלות. רוב העיתונים בני 100 שנה ויותר ששרדו עד היום טופלו ואוחסנו באופן מיוחד.

על מנת לשמר עיתונים בצורה הטובה ביותר יש לדאוג לטמפרטורה שאינה גבוהה, להימנע מלחות ומאור שמש ישיר. סביבת האחסון של העיתונים הישנים אמורה להיות יציבה, ללא תנודות עודפות ועם טמפרטורה ולחות שאינם קיצוניים. יש לבחור מקום יבש וקריר, ובאופן כללי ניתן לומר שכל חדר המתאים למגורים אמור להיות משביע רצון גם לאחסון של עיתונים ישנים. אין לאחסן את העיתונים הישנים במרתפים או עליות גג, כיוון שלרוב אלו סובלים משינוים קיצוניים בטמפרטורה ובלחות, מה שעלול להאיץ את תהליך התבלות הנייר. ככל שניתן, יש להגביל את העיתונים במגע עם האוויר, חשיפה ישירה ולאורך זמן לחמצן גורמת לזירוז הליך פירוק הנייר.

ומה בנוגע לאספנות עיתונים ישנים בישראל?

בישראל ישנו גביע קדוש אחד, עיתון "יום המדינה" מתאריך 14.05.1948, היום שבו הוכרזה מדינת ישראל. ביום זה כל הוצאות העיתונים התאחדו והוציאו מהדורה משותפת וזהה לכבוד המאורע ההיסטורי. זהו ללא ספק העיתון המבוקש ביותר ולא רק בקרב אספני עיתונים, אלא גם בקרב אספני ישראליאנה.

למרות ההיסטריה הקצרה יחסית בישראל כתב העת העברי "הלבנון" יצא לאור בירושלים כבר בשנת 1863, ובשנת 1884 ייסד אליעזר בן יהודה את עיתון "הצבי". כך גם עם "מוריה", "החרות", "הבקר" ו"הד ירושלים" שנוסדו בתחילת המאה ה 20.

לסיכום, באופן כללי ניתן לקבוע שאספנות של עיתונים ישראליים - עבריים היא תחום אספנות חדש יחסית ולכן ברוב המקרים עיתונים החל משנות ה 30 שאינם מכסים אירוע היסטורי מכונן יהיו באופן יחסי בעלי ערך אספני נמוך.

אם במהלך פינוי תכולת של סבא גילתם מצבור של עיתונים ישנים או ירחונים, המתינו מעט לפני שאתם יוצרים קשר עם עסקני פינוי דירות. אלו ברוב המקרים ידרשו מכם תשלום עבור פינוי העיתונים או הספרים הישנים. אני מציע לכם ליצור עמי קשר טלפוני ואשמח לתת הצעת מחיר עבור אוסף העיתונים הישנים שלכם, או כל פריט אספני אחר שברשותכם. מכל מקרה, חשוב שתזכרו שגם או בכל זאת יציעו לכם הצעה מפתה של פינוי דירה בחינם עבור העיתונים ושאר הפריטים הישנים בדירה, קחו בחשבון שמדובר על ישראבלוף של ממש, וככל הנראה מפנה תכולת הדירה עושה עליכם סיבוב קטן.

 

 

טואול בניית אתרי אינטרנט