052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

פינוי תכולת דירה של ההורים המבוגרים באופן עצמאי, מאיפה מתחילים לעזאזל!?

מטרת המאמר הנוכחי היא להסביר אילו צעדים ראשונים עלינו לעשות בבואנו לפנות את תכולת הדירה של הורים שנפטרו, וכן להציע דרך מיון חפצים שמסייעת להיפטר מתכולת הירושה באופן מוסדר. בנוסף נדגים מה ניתן לעשות עם החפצים הישנים לאחר המיון, ולמה חשוב לעשות הכל באופן עצמאי.

 

פטירה של ההורים המבוגרים היא אחד הרגעים הקשים ביותר בחיים. מכירה או השכרה של הנכס בהם גרו שהים רבות ופינוי תכולת הדירה כרוכים בקשיים רגשיים ולוגיסטיים מורכבים.

פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה היא מטלה מייגעת, אך החלק המפרך באמת הוא התמודדות הרגשית והטכנית עם הציוד והחפצים האישיים של ההורים והאופן שבו אתם נדרשים לפנות אותם מהדירה. במקומות אחרים באתר אני מסביר את הקשר בין פינוי תכולת דירה לפריטי אספנות מסוג ישראליאנה ורווח כספי, וכן על המקומות בדירה או בבית בהם אנשים מבוגרים נוטים להחביא כסף ותכשיטים, ולפעמים בכלל לשכוח היכן או אם בכלל הטמינו אותם. בכל מקרה המסקנה היא אחת, לפני שאתם מזמנים עסקני פינוי דירות או מי שעוסק בפינוי ירושות ועיזבונות, עליכם לדעת מספר עובדות בסיסיות שעשויות לחסוך לכם סכומי כסף משמעותיים.

פינוי תכולת דירת ההורים -  כללי הזהב

המשימה של סידור הבית לאחר פטירת ההורים יכולה להיות חוויה קשה ומתישה, אבל עם הידע המתאים ניתן בהחלט לצלוח אותה. כחלק מההתמודדות ועיבוד נכון יותר של האבל והשכול שבפטירת ההורים, תהיו חייבים לצלול אל עולמם באמצעות החפצים הישנים שלהם, ואתם הולכים לגלות עליהם ועל עצמיכם דברים שלא ידעתם קודם לכן.

ההתמודדות הקשה עם פינוי תכולת הדירה או העיזבון כוללת לא רק התמודדות עם פרידה מהורים אהובים וזיכרונות ילדות, אלא גם עם ערימות של דפי חשבון בנק, ארונות שעולים על גדותיהם, מאות תמונות משפחתיות לא ממוינות, רהיטים, עתיקות, אוספים, ציוד מטבח ועוד. בנוסף לקשיים הרגשיים והטכניים ישנו ברוב המקרים גם לחץ של זמן ולוח זמנים צפוף, בין אם החלטתם למכור את הדירה, או בין אם החלטתם להשכיר אותה.

באופן כללי נדגיש כי יש באפשרותכם מספר דרכים להתמודדות עם החפצים הישנים שבתכולת הדירה: שמירה, מכירה, השלכה, חלוקה לקרובי משפחה ותרומה לצדקה. בהמשך אסביר כיצד יש למיין את החפצים עפ"י חלוקה זו ומהם הקריטריונים לחלוקה.

נראה שרוב האנשים שממיינים באופן עצמאי את החפצים של הוריהם מדווחים על כך שחשו שהם ממש מוקפים בנוכחותם ונראה שבסופו של דבר תהליך זה מסייע להם להיפרד מההורים באופן סופי ולעבד באופן שלם את האבל על מותם.

אז הנה מספר טיפים שייקלו באופן משמעותי על האופן שבו ניתן לנקות ולסדר את החפצים בבית של ההורים בזמן פינוי תכולת דירה. זכרו שפניה לעסקני פינוי דירות או קוני ירושות יהיה השלב האחרון בתהליך, אל תוותרו על האפשרות להכיר את ההורים דרך החפצים הישנים שלהם.

1.      מיון נכון - פינוי תכולת הדירה יכול להפוך ממטלה מייגעת ומפרכת להליך יעיל ואפקטיבי אם רק תצליחו למיין באופן נכון והגיוני את הפריטים שבדירה. באופן כללי ישנם שש קטגוריות שעל פיהם ניתן למיין את החפצים בזמן פינוי דירה. הכלל שחייב להנחות אתכם בהליך המיון הוא שאתם באים במגע עם כל חפץ פעם אחת בלבד, מקבלים לגביו החלטה וממשיכים לפריט הבא. מומלץ להפריד החפצים עפ"י קטגוריות ולסדר אותם בקרטונים או שקיות זבל שיסומנו בצבעים שונים ולהדביק מדבקות צבעוניות גם על הפריטים הגדולים יותר. בזמן מיון תכולת הדירה או הירושה עליכם להיות מציאותיים "ולחתוך" באופן בו אתם מקבלים החלטות. למשל, גם אם הגעתם לשמלה האהובה ביותר של אימא, אך ברור שאף אחת מבנות המשפחה לא תלבש אותה, היא תהיה חייבת לעבור לקרטון התרומות. המיון והקטלוג יהיו חסרי משמעות אם לא תקבלו החלטה מוקדמת שרובם המכריע של פריטי העיזבון בתכולת בדירה לא אמור להישאר ברשותכם בסוף התהליך. הדרך הטובה ביותר למיון החפצים שבתכולת הדירה היא  עפ"י החלוקה הבאה.

·         פריטים שנשארים בבעלותי - על מנת להימנע ממצב שכל תכולת הבית תעבור לקטגוריה זו, יש לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים לפני הוספת פריט לקרטון זה. האם יש לי מקום בבית עבור פריט זה? האם יכול להיות שכבר שמרתי פריט דומה או זהה ואין לי צורך בפריט נוסף? האם אני יכול להסתפק בצילום הפריט וזכירה שלו באמצעות תמונה?

·         פריטים שאני מעביר לאחרים - לפני הוספת פריט לערימה זו עלייך להיות בטוח שיש מי שיגיע ואכן ייקח את הפריטים הללו.

·         פריטים שבכוונתי למכור - רוב האנשים הנמצאים בצומת פינוי תכולת דירה יהיו עסוקים מדי על מנת לבצע מכירה של פריטים בודדים. לכן ניתן לוותר על מכירה לאנשים פרטיים באמצעות לוחות המודעות ולפנות ישירות לסוחרים / אספנים הקונים באופן סיטונאי. בין אם מדבר על ספרים, תקליטים ישנים, רהיטים או מקרר, תמיד תמצאו בעלי מקצוע שישמחו לשלם לכם עבור פינוי ומסחר חוזר בחפצים שמעניינם עבורם.  

·         פריטים שבכוונתי לתרום - אופציה מצוינת להיפטרות מהירה מחפצים ללא מאמץ ושינוע. אם יש לכם כמות גדולה של פריטים לתרומה, אתם מוזמנים לקרוא על הדרך הטובה ביותר לפינוי תכולת דירה לתרומה

·         פריטים שמצריכים חשיבה נוספת: על מנת שלא להיתקע ולהתעכב בזמן המיון יש לייחד קרטון שבו נאפסן את החפצים לגביהם קיימת התלבטות או שלא ברור לכם עדיין מה תעשו איתם. חשוב לתחום את השימוש בקרטון 'החשיבה הנוספת' ולהחליט שבכל פעם שמצטברים בו 10 פריטים יש לעצור ולקבל החלטה בנוגע אליהם, טרם שמוסיפים פריט נוסף.

·         פריטים המיועדים לאשפה. 

2.       האם אני ניגש למלאכה לבד או עם סיוע? - תמיד כדאי ורצוי לקבל סיוע מבני משפחה או חברים, וניתן תמיד להציע להם תמורה עבור חפצים מהדירה. אם יש לכם קרוב משפחה או חבר שהוא איש ארגון טוב ויכול לסייע לכם לקבל החלטות מהר, מצבכם מצוין. חשוב לתת את הדעת לא רק לאותם אנשים שנרצה שייסעו לנו, אלא גם לזהות מבעוד מועד מי לא נרצה שיהיו נוכחים בזמן מיון וארגון החפצים.

3.      התייעצו עם קרובי משפחה - בקשו בשלב ראשון מכל האחים והאחיות להכין רשימה של חפצים אישיים מהעיזבון בהם הם מעוניינים. הגדירו מלכתחילה שפריטים בעלי ערך כספי גבוה במיוחד יתומחרו ויחולקו שווה בשווה בין האחים. חשוב להקפיד לשאול מראש את כל בני המשפחה באילו פריטים מתכולת הם מעוניינים, ולהיות ספציפיים וברורים. השלכה לפח או העברה של פריט לבן משפחה אחר, יכולים בקלות להפוך למקור של סכסוך חריף בהליך המורכב מימלא. לעתים קרובות פריט בעל משמעות מועטה לבן משפחה אחד הוא בעל משמעות סנטימנטלית עמוקה לבן משפחה אחר. אל תניחו שאתם יודעים מה יכול להיות חשוב עבור כל בן משפחה, זה מתכון בדוק לסכסוכים ממושכים.

4.      מסירת חפצים לבני משפחה רחוקים ומכרים - בסופו של יום הבנתם כי עליכם להיפטר מכל החפצים שבדירה. לאחר שכל אחד מבני המשפחה הקרובה לקח את הפריטים שמעניינים אותו ניתן לעבור לקרובי משפחה רחוקים יותר ומכרים, ולהציע להם להגיע לדירה ולקחת פריטים המעניינים אותם. תתפלאו, אך כבר בשלב זה חלק גדול מהתכול הדירה פשוט יתאדה ויעבור לשימוש חוזר בקרב בני משפחה וחברים.

5.      מיון ניירת - אתרו את כל המסמכים הפיננסיים העיקריים שבתכולת הדירה. עדיף שלא להשליך שום מסמך לפני בדיקה יסודית. מסמכים הכוללים ביטוחי חיים, דוחות בנק אחרונים, תעודות המעידות על אחזקת נדל"ן, החזרי מס וכו', כל אלו מחייבים בדרך כלל עיון מעמיק יותר, ולכן עדיף למיין אותם לאחר שכבר פניתם את כל תכולת הדירה. אל תהססו להתייעץ בשלב זה עם עו"ד או רואה חשבון. למעט ניירת רשמית סביר שתתקלו גם בכמויות של מכתבים ורשמים אישיים, גם אותם עדיף לשמור בשלב ראשון בצד ולמיין אותם בנחת לאחר שכבר סיימתם את ההתעסקות עם תכולת הדירה.

6.      היו יסודיים - לעיתים דווקא בקופסת התכשיטים הזולים מפלסטיק מתגלה שעון זהב או תכשיטי יהלומים. כבר ציינתי במקום אחר באתר שלי שאת מירב הרווחים שלהם מפיקים מפני תכולת דירה מטעויות מסוג זה, ושמעתי כבר עשרות סיפורים על אוצרות שהתגלגלו לידיהם של עסקני פינוי דירות. חלק גדול מהאנשים המבוגרים פשוט תוחבים מזומנים ותכשיטים לכיסים בבגדים מקופלים בארון, חבל שאלו יגיעו לידיים הלא נכונות. עליכם לעבור על כל פריטי הלבוש ההורים ולבודק אותם באופן יסודי.

7.      שמרו על תמונות ומזכרות סנטימנטליות - גם אם כרגע נראה לכם שיש כמות גדולה ובלתי אפשרית של תמונות וניתן להשליך את חלקן, בסופו של יום הנכדים או הנינים שלכם יעשו בהם שימוש בפרויקט שורשים, לכן כדאי בשלב ראשון לשמור כל התמונות.

8.      מה אפשר לעשות עם כל הבגדים?! - כפי שכבר צוין קודם לכן לפני השאלה מה לעשות עם כמויות בגדים של חיים שלמים, עליכם יהיה לעבור בגד בגד ולבדוק בכיסים ובקיפולים על מנת לוודא שאתם לא משליכים תכשיטים ומזומנים. אני כבר אומר לכם שיש מצב שלפחות חלק מהבגדים הישנים של ההורים עשויים בעלי ערך כיוון שהם נחשבים לבגדי וינטאג', אבל רוב האנשים יעדיפו להיפטר מהבגדים הללו באופן מרוכז. כאן ההמלצה שלי היא פשוט לתרום את הבגדים, המצעים והשמיכות. ישנם מספר ארגונים וולונטריים שישמחו לקבל מכם את הבגדים, חלקם אפילו יגיעו עד אליכם ויפנה אותם ישירות מהדירה. מבחינתכם זו הזדמנות מצוינת גם להיפטר מכמות עצומה של בגדים בקלות וגם לעשות צדקה קטנה. קחו בחשבון שהתרומה היא לא רק בבגד עצמו, חלק מעמותות מחזיקות מעין בוטיקים לבגדי יד שנייה וההכנסות שלהן מהמכירות מועברות כתרומה. להלן רשימה חלקית של עמותות האוספות בגדים אותן מצאתי בגוגל, לצערי אני לא מכיר אף אחת באופן אישי ולא יכול להמליץ על מישהו ספציפי. כפי שציינתי קודם לכן, היתרון הבולט כאן הוא שאתם לא צריכים להתרוצץ, חלק מהעמותות הללו מצהירות שיגיעו עד אליכם ויפנו את הבגדים ישירות מהדירה. אגב, רוב העמותות מצהירות שבגדים שבהן לא יעשו שימוש יועברו למחזור.

·         פתחון לב - אלו מצהירים שכל הבגדים עוברים מיון וסינון ומועברים למקבלי הסיוע. בגדים לא ראויים ללבישה עוברים לפרויקט מחזור ושאר הבגדים עוברים לחנויות יד שנייה כשההכנסות מתורגמות לרכישת מזון למקלי סיוע.

·         ביגודית ויצ"ו - רשת של חנויות בבגדים יד שנייה הממוקמות ברחבי הארץ ומתוחזקת ע" מתנדבות של ויצ"ו.

·         רוזניר מחזור בגדים - עפ"י האתר שלהם בגדים במצב טוב מועברים לשימוש חוזר והשאר עוברים לריסוק ומחיזור.

·         אגד בגד - שת"פ בין אגד לעמותת פתחון לב שמטרתו איסוף בגדים מתורמים וחלוקתם לנצרכים.

9.      מכירה סיטונאית לאנשי מקצוע - קחו בחשבון שישנם אנשי מקצוע שישמחו לתת לכם הצעות מחיר עבור הפריטים הישנים, בין אם מדובר במקרר ישן, ספריית הספרים, מוצרי החשמל וכו'.

10.  פניה לאנשי מקצוע בתחום פינוי תכולות דירה - פניה לאנשי מקצוע אלו יש לבצע רק בסיום תהליך המיון והסידור וגם אז כדאי תמיד לראיין לפחות שלוש חברות לפינוי דירות ולבחור בזו שנתפסת כאמינה ביותר.

לסיכום, תהליך פינוי תכולת דירה של הורים שנפטרו או עברו לבית אבות אמור להיות תהליך מספק ומלמד שבסופו אתה אמורים ללמוד דבר או שניים שלא ידעתם על ההורים שאיבדתם, וחשוב לא פחות ללמוד משהו גם על עצמכם.

 

 

 


טואול בניית אתרי אינטרנט