052-5637133
yosefhaosef@gmail.com


אספנות תכשיטים עתיקים וישנים והקשר לפינוי תכולת דירה

מטרת המאמר הנוכחי היא לסקור בקצרה מגמות היסטוריות של תכשיטים ישנים ועתיקים. חשוב לדעת שחלק גדול מתכשיטי האספנות מגיעים למכירה לאחר שעברו תחת ידם של סוחרי פינוי תכולת דירה, שמצליחים לרכוש את התכשיטים הללו במחירים מגוחכים ולמכור אותם במחירי עתק

אם הגעתם לדף זה סביר שהתגלגל לידכם תכשיט עתיק או ישן ונראה לכם ששוויו גבוה הרבה יותר מעלות החומרים ממנו הוא עשוי. עוד לפני שננסה לעסוק בנושא של אספנות תכשיטים, אסביר על האתר אליו הגעתם. האתר כולו בנוי כמאגר מידע במגוון תחומי אספנות: ספרים עתיקים, תקליטים, שטיחים, עתיקות, עיתונים וכו'. המכנה המשותף לכל הפריטים הללו הוא שרובם מגיעים לשוק לאחר פינוי תכולת דירה. המושגים "פינוי תכולת דירה" או "פינוי ירושה" הם מושגים מאחוריהם עומד שוק תוסס ויצרי של סוחרי פינוי דירות ושל קוני ירושות. את בעלי המקצוע הללו בדרך כלל תפגשו בשלב שבו אחד מההורים המבוגרים נפטר או עובר לבית אבות. ברוב הפעמים עסקני פינוי דירות יציעו לכם עסקאות מפוקפקות הכוללות "פינוי תכולת דירה בחינם" או רכישת תכולת הדירה בפרומיל השווי האמיתי שלה. אני אספן, ואני מציע לכם לפנות אלי שנייה לפני שאתם פונים לסוחרים הללו, ולמכור לי פריטי אספנות שעשויים לעניין אותי. אציין שאני אוסף מגוון חפצים ואתם מוזמנים ללמוד באתר כיצד להעריך באופן עצמאי את השווי של הפריטים הישנים שלכם.

עוד לפני שנעבור לתקציר עצמו, אם אתם בצומת של פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה של הורה מבוגר, אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר שלי המסביר ומפרט מהם מקומות המסתור בהם קשישים נוהגים להחביא תכשיטים ודברי ערך נוספים, ולאחר מכן לשכוח מהם. עניין זה משחק לידיהם של סוחרי פינוי תכולת הדירה שבסופו של יום שמים את ידם על הרכוש של הוריכם.

נעבור כעת לנושא עצמו, אספנות תכשיטים, חשוב לציין שמדובר בנושא עצום המתחלק בתורו לתתי נושאים נוספים, אשר כל אחד מהם הוא עולם ומלואו. במאמר זה אנסה להציג את הבסיס לאספנות תכשיטים עתיקים או ישנים.

נתחיל מההגדרות הבסיסיות, הגדרת תכשיט כעתיק (Antique), וינטאג' ((Vintage או כתכשיט עיזבון (Estate). המושג "תכשיטי עיזבון" מתייחס לכל התכשיטים המשומשים, ללא קשר אם הם עתיקים או ישנים. פריט מסוים יכול להיות בן פחות מחודש ימים והוא עדיין יחשב לתכשיט מעיזבון. ברוב המקרים המושג "תכשיטים מעיזבון" מעניק לפריטים נופך של יוקרה, למרות שבפועל אין שום קשר בין המושג עיזבון לבין גילו של התכשיט, לכן תמיד כדאי לברר ולבדוק באופן מדויק את גילו של התכשיט.

תכשיטי וינטאג' הם תכשיטים שיוצרו לפני לפחות 30 שנה, לכן בדרך כלל הגבול העליון של תכשיטי וינטאג' יהיה לקראת סוף שנות השמונים של המאה שעברה. תכשיטים מסוג זה הם כמעט תמיד מייצור המוני.  

תכשיטים עתיקים ייחשבו תכשיטים בני 100 שנים ומעלה. כמובן שיש לנקוט משנה זהירות בכל פעם שנתקלים במונח "סגנון עתיק", שהרי כאן לרוב מדובר יהיה על רפרודוקציה מהשנים האחרונות.

כשעוסקים בתכשיטי אספנות, נהוג לחלק את סגנונות העיצוב לשש תקופות שונות עפ"י החלוקה הכרונולוגית הבאה.

1.     
תכשיטי התקופה הג'ורג'יאנית (1714-1830) - זוהי התקופה המתוארכת המוקדמת ביותר בתחום אספנות התכשיטים, והיא המתחילה במלך ג'ורג' הראשון ומסתיימת במלך ג'ורג' השלישי. מבין ששת התקופות המובאות לעיל, תכשיטים מהתקופה הג'ורג'יאנית נחשבים לנדירים והיקרים ביותר, והם יוצרו באופן כמעט בלעדי עבור משפחות המלוכה וסביבתם הקרובה. התכשיטים הללו התאפיינו בשיבוצים מופרזים של חומרי גלם יקרים במיוחד, ודווקא מסיבה זו לא שרדו, כיוון שהם פורקו לטובת ייצור של תכשיטים אחרים. מבין מעט הפריטים ששרדו נדיר למצוא עגילים ושרשראות, לעומת טבעות או סיכות דש, הנפוצים באופן יחסי.

התקופה הוויקטוריאנית (1837-1901) - כמו תכשיטי התקופה הג'ורג'יאנית, תכשיטי העידן הויקטוריאניים נקראים על שם המלכה ויקטוריה. אחד המאפיינים הייחודיים של התכשיטים מתקופה זו הוא האופן שבו העיצובים משקפים את השלבים בחיי המלכה ויקטוריה. במשך ארבעת העשורים הראשונים של שלטונה, התכשיטים הויקטוריאניים מאופיינים בלבבות, קשתות, פרחים וציפורים המשקפים את החיזור ואהבתה של ויקטוריה לנסיך אלברט. עם מותו של הנסיך, נכנסה ויקטוריה לתקופת אבל של כמעט 20 שנה. במהלך תקופת אבל זו, רבים ברחבי אירופה ובסופו של דבר גם בארצות הברית, החלו ללבוש תכשיטים כהים יותר בעלי אמייל ואבני אוניקס שחורות. התקופה הוויקטוריאנית התאפיינה בגעגוע וכמיהה אל העבר, והדבר בא לידי ביטוי בסגנונות עיצוב של ימי הביניים, של התקופה הגותית וימיי הרנסאנס.

תחילה, אופיינו התכשיטים הוויקטוריאנים בהשפעה רומית ויוונית בולטת, ואופיינו בסצנות ודמויות מהמיתולוגיה היוונית ההדוניסטית. למעט אבני חן ששובצו בהפרזה ניתן היה להבחין גם בסגנון תכשיטי המיקרו מוזאיקה הרומית. מיקרו מוזאיקה הוא מלאכת מחשבת של פסיפס ושיבוץ אבנים קטנטנות בצבעים שונים, היוצרים תמונה של ממש. כמובן שככל שאבני הפסיפס היו קטנות וצפופות יותר, כך התקבל תכשיט איכותי עם תמונה חיה יותר ובעל ערך כספי גבוה יותר.  

תקופת הארט נובו (1880-1910)
- תקופה זו היא "האומנות החדשה". קיימת חפיפה מסוימת בין התקופה הוויקטוריאנית לתקופה הג'ורג'יאנית. בתקופה זו, יצרני תכשיטים רבים החלו להשתמש בטבע כהשראה והשפעה על העיצובים שלהם. פריטים רבים מתקופה זו תקופה מתאפיינים בעיצוב רך, זורם והתכשיטים עוצבו יחד מחומרים חדשים כמו נחושת, שנהב, אבני אמטיסט, אופל, ענבר, סיטרין ופנינים.


התקופה האדוארדית (1901-1915)
- יהלומים, פנינים ופלטינה הם אבני היסוד והחומרים המשמשים בתקופה האדוארדית. המראה הלבן של הצירופים הללו נחשב לסמל לתחכום ולמעמד, והעיצובים שיקפו את הרגישות המעודנת ואת התכונות הנשיות של התקופה.


ארט דקו (1920-1939)
- כאן החל עידן של עיצובים נועזים וסימטריים, האבנים היו גדולות ובהירות יותר והחלו לשלב גם אבני אמרלד, אבני אודם וספיר. בתקופה זו החלו להופיע יהלומים לצד אבנים כגון אוניקס, אבן ירקן וקורל, כולם בדגמים גיאומטריים מלבניים או משולשים.

רטרו (1939-1950) - העידן האחרון של קולקציות אספנות התכשיטים הוא של רטרו. כאן התכשיטים היו גדולים נועזים יותר מאי פעם. בדיוק כמו בתעשיית הקולנוע שהחלה פורחת, והביקוש היה לגלאם הוליוודי. למרות שהאבנים התאפיינו בהיותן גדולות מימדים, הם עדיין שיקפו מידה רבה של נשיות.

לסיכום, אם אתם נמצאים בצומת של פינוי תכולת דירה או שאתם מחפשים קונה תכולת דירה, כיוון שהוריכם המבוגרים עברו לבית אבות, אני ממליץ לכם לפנות אלי ולקבל ממני הצעת מחיר עבור הפריטים הישנים שלכם.

טואול בניית אתרי אינטרנט