052-5637133
yosefhaosef@gmail.com


אספנות ואספני מסמכים, תעודות, כתבי יד, ניירת ישנה וחתימות אישיות

מטרת המאמר היא להסביר את הבסיס לאספנות מסמכים, להדגים כיצד ניתן להעריך באופן עצמאי אוספים מגוונים של מסמכים וניירת ישנה ולבדוק את הקשר שבין אספנות מסמכים לפינוי תכולת דירה ופינוי ירושות

עוד לפני שנעסוק בנושא אספנות מסמכים ותעודות, חשוב שתדעו שרוב המסמכים ההיסטוריים, החתימות וחליפות המכתבים המשמעותיות שהתגלו בשנים האחרונות החלו את דרכן בפינוי תכולת דירה של אנשים קשישים, ונמכרו או נמסרו לעסקני פינוי דירות מבלי שלבעליהן ניתנה הזדמנות אמיתית לעמוד על ערכם. אם גם אתם עומדים בצומת הסבוכה של פינוי ירושה או פינוי דירה המכילה פריטים ישנים ובכללם ספרים ישנים, מסמכים או עיתונים מרופטים, המתינו, ייתכן ויש בבעלותכם פריט אספני ואתם אפילו לא יודעים זאת. גם אם אתם חסרי סבלנות ומעוניינים לממש ולמכור את הנכס באופן מידי, אני ממליץ לקרוא אודות הדרך המומלצת לבחירת חברה לפינוי דירה.

במשך יותר מ 1000 אלף שנים בני אדם שומרים תיעוד בכתב. כבר בתחילת המאה ה 19, מסמכים בכתב יד המשיכו להיות הדרך הנפוצה ביותר עבור להנצחה ותקשורת של התכתבות אישית ורשמית, בין אם מדובר על מסמכים משפטיים, מדיניים, צבאיים או פוליטיים. כתוצאה מכך, ניירות ומסמכים ישנים מצויים יחסית בשפע, ולכן מסמך ישן או עתיק ללא קשר ישיר לדמות, אירוע או תקופה מעניינת, יהיה כמעט וחסר ערך.
אספנות מסמכים, תעודות וניירת הוא תחום מקיף הכולל דברי דפוס, כתבי יד, תעודות לידה, רישיונות, דרכונים ועוד. אספני מסמכים בישראל ינסו לאתר לרוב סרטיפיקטים (אשרות הגירה), ותעודות ורישומים של קק"ל, קרן היסוד, תנועות ציוניות, תלושי מזון מתקופת הצנע, מסמכים צבאיים מטרום הקמת המדינה ועוד. בחלק לא מבוטל מהמקרים הדבר שהופך את המסמך לנדיר ובעל ערך אספני וכספי היא העובדה שהוא חתום בכתב ידו של מי שהנפיק אותו, וזה חייב להיות אישיות בעלת השפעה. כשעוסקים במסמכים חתומים או ניירת חתומה, אנו גולשים לתת תחום אספנות נפרד של אספנות חתימות שעליו ארחיב בהמשך. כלל האצבע בקביעת שווי ונדירות של מסמך כלשהו הוא היות המסמך רשמי וכזה העומד בצומת של אירוע או החלטה היסטוריים.
ישנם סוגים שונים של אספני מסמכים, למשל כאלו האוספים בעיקר מסמכים צבאיים המאפשרים הצצה לתוך עימותים מזוינים באמצעות פקודות קרב, מפות צבאיות המדגימות תנועת כוחות, ואפילו מכתבים של לוחמים הביתה, המספרים אודות מהלכי המלחמה והלכי הרוח בזמן לחימה.
בסופו של יום ההיסטוריה מוכתבת במידה מסוימת על סמך ניירת ישנה, וההיסטוריונים מסתמכים עליה כחומר מקור עיקרי בכתיבה של ספרים ומאמרים. זו גם אחת הסיבות המרכזיות לרצון להחזיק במסמך ישן, התחושה של אחיזה בפריט היסטורי משמעותי.
סיבה נוספת לתשוקה לאיסוף מסמכים ותעודות היא שבעלות על סוג כזה של אוסף מקנה לאספן תחושה של גאווה לאומית, פוליטית, עדתית או אחרת. מה גם שאחיזה במסמך היסטורי משמעותי מאפשרת לאספן המסמכים לחוש עצמו כאילו היה עד לקבלת החלטות הרות גורל או כמי שמעורב בעצמו בצמתים היסטוריים משמעותיים.
רוב אספני המסמכים הישראליים מנסים לאתר מכתבים כתובים וחתומים על ידי דמויות מרכזיות מראשית הציונות, דמויות ספרותיות קאנוניות, אמנים, או ממציאים יהודיים מפורסמים. כל פריט נייר שקשור ישירות לדמויות המפתח הללו עשוית להיות נחשקות במיוחד. למשל, רוב הפעמים חתימה של בן גוריון או ז'בוטינסקי תהיה בעלת ערך משמעותי כאשר היא מתנוססת על מסמך שנוצר ברגע קריטי של קבלת החלטות היסטוריות.

קלסיפיקציה של אספנות חתימות

ניתן לסווג אספנות חתימות לחמישה סוגי פורמטים: מכתבים, כתבי יד, מסמכים, צילומים חתומים, וספרים חתומים. שימת לב שהשלושה הראשונים הם בעלי חשיבות גדולה יותר מבחינת אספנות ונדירות. למרות הסיווג המוצע, אין כללים ברורים ונוקשים, ובסופו של דבר המחיר נקבע בנקודת המפגש שבין ביקוש, היצע וגחמות של אספנים.
  1. מכתבים חתומים - מכתבים מבטאים תקשורת אישית בין אנשים והם יכולים להיות כתובים בכתב יד (אז ערכם יהיה גבוה יותר) או מודפסים. חשוב לשים להבדל בין מכתב שנכתב או הודפס ע"י פקידה ורק נחתם ע"י הפרסונה, לבין מכתב שנרשם ונחתם ע"י אותו האדם.
  2. כתבי יד - הכוונה למסמכים אישיים הכוללים יומנים, כתבי יד מקוריים של יצירות ספרותיות וכו'. כמובן שככל שמדובר על דמות מפתח ועל יצירה ספרותית משמעותית כתב היד יהפוך לפריט אספני בעל ערף משמעותי.
  3. מסמכים - חתימות מקוריות על גבי חוזים או מסמכים רשמיים, כגון תקבולים, המחאות בנקאיות, מינויים בשירות המדינה או הצבא וכו'.
  4. צילומים חתומים - באופן מפתיע אלו כמעט וחסרי ערך אספני, בוודאי עבור אספנים מקצועיים. הצילומים הללו הם מאוד נפוצים, וברוב המקרים מדובר על תמונות יח"צ שהודפסו בכמויות גדולות ונועדו מלכתחילה לתפוצה רחבה ומצורפת להן חתימת האישיות המתנוססות התמונה.  
  5. ספרים חתומים - גם אלו נפוצים יחסית, ובדיוק כמו הצילומים נועדו ליח"צ ולקידום השקה או הוצאה של ספר. ככל שמדובר על סופר משמעותי שהקדיש הקדשה אישית ולא שגרתית או איור קטן, הדבר יעלה את הערך באופן משמעותי. ז"א שככל שמצורפים לחתימה על הספר ציור או קריקטורה, הדבר ישפיע משמועתית על ערכו.

השפעת תוכן המסמך על ערכו כפריט אספנות

כפי שכבר הוזכר במאמר על אספנות ספרים או אספנות תקליטים נדירים, המשתנה החשוב והמשמעותי ביותר המשפיע באופן ישיר על ערכו של פריט אספנות כלשהו הוא מצבו הפיסי. משתנה חשוב נוסף הוא התוכן או המלל המופיע במכתב או במסמך. כאשר עוסקים בתוכנו של המסמך, ישנם שלושה מצבים תוכניים העשויים להשפיע ערכו.
  1. תוכן בדירוג מצוין - מכתב בעל תוכן מצוין הוא כזה שבו הכותב מציג דבר מה בעל עניין רב או משמעות על עצמו, על אירוע חשוב או על תחום העשייה שלו.
  2. תוכן בדירוג בינוני - מסמכים אלו יציגו אמירה בעלת עניין או משמעות מתונים, כמו למשל נושאים פריפריאליים מחוץ לתחום העשייה העיקרי של הכותב. המסמך או המכתב לא יציגו פריט מידע שיכול להיחשב בעל ערך מיוחד או חריג.
  3. תוכן בדירוג סטנדרטי - מסמך זה יהיה בעל תוכן רגיל וחסר עניין אמיתי, הוא אינו יצירתי, ואינו אומר דבר משמעותי או מעניין.
ננסה לבחון את אופן סיווג דירוג התוכן בדוגמא ממסמכים של תיאודור הרצל. ברור שהנחת הבסיס היא שכמעט כל פריט נייר השייך לבנימין זאב הרצל הוא בעל ערך אספני משמעותי, אך גם כאן ישנו מדרג ברור. למשל מכתב של הרצל שבו הוא מציין שלא יוכל להגיע לארוחת צהריים שנקבעה כייוון שיש לו התחייבויות קודמות יהיה בעל דירוג תוכן סטנדרטי. לעומת זאת מכתב של הרצל המכסה אירוע יהודי משמעותי מהתקופה בה עבד כעיתונאי בעיתון הווינאי 'נויה פריה פרסה' יהיה מבוקש יותר, וייחשב בעל דירוג תוכן בינוני. באופן ברור, מסמך של הרצל הקשור לקונגרס הציוני הראשון משנת 1897 בו הוא מנסה לאחד גורמים ציוניים מכל העולם יהיה בעל משמעות תוכנית שלא תסולא בפז.

לסיכום, אספנות מסמכים, תעודות וכתבי יד מושפעת ממספר קריטריונים הקובעים את מידת הנחשקות שלה, שני הגורמים המרכזיים הם מצבו הפיסי של הממך והקונטקסט ההיסטורי שבו נכתב.
עוד ציינו שברוב המקרים מסמכים היסטורים בעלי ערך החלו את דרכם בפינוי תכולת דירה או פינוי ירושה ונסחרו בשלב ראשוני זה בפרוטות של ממש. לכן, אם אתם נדרשים לשירות פינוי דירה או פינוי ירושה המכילים פריטים ישנים כמו מסמכים או ניירת ישנה, קחו בחשבון שישנו סיכוי לא רע שיש בבעלותכם פריטים שנחשבים לפריטי אספנות, ואתם אפילו לא מודעים לכך. לכן לפני שאתם פונים לעסקני פינוי דירות או מי שעוסקים בקניית תכולת דירה, אני ממליץ לכם לפנות אלי ולקבל ממני הצעת מחיר עבור פריטים הרלוונטיים לתחומי האיסוף שמעניינים אותי. עוד כדאי לקרוא מעט על אספנות פריטי ישראליאנה ישנים שעשויים להיחשב לפריטים רבי ערך להניב לכם רווחים משמעותיים.  
logo בניית אתרים