052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

הכל על אספנות מפות, אספנות ספרים עתיקים, נדירים, ישנים ומשומשים וכיצד ניתן להעריך ולמכור את אוסף הספרים שלך בדרך הרווחית ביותר בשנת 2024

 

מטרת המאמר להסביר מהי אספנות ספרים וכיצד ניתן להעריך ולתמחר את הספרים שבידכם באופן עצמאי. בנוסף ננסה להבין מהם הפרמטרים שהופכים ספר לנדיר ומדוע לא תמיד כדאי לפנות לחנויות הספרים או אפילו לסוחרים כששוקלים למכור או לפרק אוסף ספרים, ואיך כל זה קשור לפינוי תכולת דירה או פינוי ירושה?

 

אם הגעתם לכאן, סביר שיש ברשותכם ספרים נדירים ועתיקים למכירה, ספרים ישנים למכירה או אפילו ספרים משומשים שאתם שוקלים למכור, ואתם מתלבטים מה השווי שלהם. יכול גם שחיפשתם את הביטוי "פינוי ספרים" או "תרומת ספרים" בגוגל ולכן הגעתם לעמוד זה. ייתכן גם שירשתם דירה ובה כמות גדולה של ספרים ישנים או עתיקים ואתם זקוקים לפינוי תכולת דירה ואתם מרגישים שהספרים שלכם עשויים להיות נדירים ובעלי ערך. ייתכן גם שהתגלגל לידכם אוסף גדול של ספרים לתרומה ואתם שוקלים כיצד לעשות זאת. אגב, ככל שאתם זקוקים לפינוי תכולה, אני מזמין אתכם לקרוא את המאמר שלי "יעוץ לפני פינוי תכולת דירה" שם אני מסביר באופן פרקטי כיצד לפצע משא ומתן מנצח עם הסוחרים הללו.

 

אגב, אם יש ברשותכם אוסף מפות עתיקות או ישנות, אתם מוזמנים לקפוץ לחלקו האחרון של המאמר, שם אסביר על אספנות מפות באופן כללי ובעיקר על אספנות מפות ארץ ישראליות. ככל שיש בידכם מסמכים מקום המדינה, עיתונים ישנים, תעודות או ניירת ישנה, כדאי לקרוא באתר על אספנות מסמכים, ובעיקר על הדרך לאמוד את שווים.

 

לפני שאנסה לסייע עם מספר כללי אצבע שיוכלו לעזור במעט בהערכת הספרים שברשותכם ואסביר כיצד תוכלו לבדוק אם יש בידכם ספרים נדירים, אני חייב בגילוי נאות. אני אספן של מגוון פריטים ובין יתר תחומי האספנות שלי אוסף גם ספרים נדירים, עיתונים ישנים, מגזינים, מפות ישנות, מסמכים ותעודות משנותיה הראשונות של המדינה. הספרים שאני אוסף הם ממגוון תחומים ושפות וכוללים ספרי ילדים ישנים, ספרי קודש עתיקים, יודאיקה, ספרות מקצועית במגוון תחומים, ספרי פלשתינה, הגדות של פסח ומגילות אסתר. לכן, אם בבעלותכם ספריה שלמה ואתם שוקלים למכור או לפרק אותה, או שאתם עומדים בצומת בה אתם נדרשים לפינוי ספרים מדירה או חושבים על תרומת ספרים, אשמח אם תיצרו עמי קשר על מנת שאציע לכם מחיר עבורם.

 

בהמשך לגילוי הנאות, דף זה בדיוק כמו יתר הדפים באתר, נועד לשכנע את מי שמתלבט כיצד למכור את הפריטים הישנים והאוספים שלו, לפנות אלי ולקבל הצעת מחיר עבורם. למרות האינטרס הצר שלי, כל המידע שתקבלו הוא אמתי ומשקף את מירב הפרמטרים המשפיעים על קביעת ערכו של ספר נדיר בעל ערך אספני, ועל הדרך הטובה ביותר להפיק מקסימום רווח מהספרים שבידכם. ככל שיש בידכם כמות גדולה ספרים, כדאי שתמתינו לפני שאתם פונים לעסקני פינוי תכולת הדירה או מי שעוסק בפינוי ירושות או פינוי ספרים.

 

אגב, אם אתם שוקלים פינוי ספרים לתרומה, מדובר ברעיון לא רע בכלל, מזמין אתכם להכיר את 20 העמותות והארגונים שישמחו לקבל מכם את הספרים. אם אתם מאוד מאוד ממהרים, ואין לכם זמן להתעמק בערך המדוייק של כל ספר וספר, קראו על שלושה שלבים קלים לפינוי ספרים, מאמר המיועד למי שמחזיק בכמויות גדולות מאוד של ספרים. 

 

לפני שננסה לבדוק אם בידכם ספרים נדירים או להבין מה שווי הספרים שברשותכם, חשוב לקחת בחשבון שעבור רוב אספני הספרים הנדירים, ערכו של ספר עתיק יהיה תמיד גבוה הרבה יותר מאשר הערך הכספי הצר שלו. לרוב, אספנים משקיעים מאמצים ומשאבים על מנת להוסיף לאוסף שלהם ספר הרלוונטי לנושא מסוים, סופר ספציפי או סגנון ספרותי, ועבורם הערך הפנימי של ספר נדיר טמון במשמעות המיוחדת שהם מייחסים לו. לכן, מלכתחילה קשה לאמוד באמת באיזה סכום יימכר ספר מסוים, והדבר תלוי בזמן ובאספן הנכון.

 

אז מה באמת השווי של ספרי הקודש הישנים והעתיקים שירשתי מסבא?

 

לא משנה אם ירשתם ספרית ספרי קודש עתיקים או את העותק האנגלי הראשון של עליזה בארץ הפלאות, ערכם הכספי של ספרים נדירים וישנים עשוי להשתנות במידה רבה מעת לעת והוא מושפע מגורמים רבים. בדיוק כפי שישנן אופנות וטרנדים באומנות המשפיעים על ערכן של יצירות בתקופות שונות (אותה יצירה של אמן מפורסם יכולה להימכר בפער של מאות אחוזים בהפרש שנים מועטות), כך גם בתחום אספנות הספרים, ערכו של ספר נדיר משתנה בהתאם לאופנות, ונקבע בנקודת המפגש בין היצע לביקוש בזמן נתון. כמו ברוב המקרים בהם נדרשת הערכת מחיר לפריטי אספנות, התשובה לשאלה מה ערכו של אוסף ספרים עתיקים וישנים היא מורכבת ומעלה שאלות נוספות. למרות זאת, ישנן מספר דרכים בהן ניתן לנסות ולקבוע באופן כללי ערכו של ספר בעל ערך אספני. ישנם מספר פרמטרים בסיסיים המשפעים על רוב אספני הספרים בבואם להחליט אם לרכוש ספר כלשהו. לפני שאסביר על הקריטריונים לקביעת ערכו של ספר נדיר אציין כי בסופו של יום רוב הספרים המבוקשים עושים את דרכם מפינוי תכולת דירה, פינוי ספרים או מקניית תכולת דירה ובה פריטים ישנים וכמויות גדולות של ספרים שאינם מקוטלגים.

 

 

אז מה הופך ספר משומש לספר נדיר ומבוקש בקרב אספנים?

 

הגיל אינו קובע - בניגוד מה שחושבים רוב האנשים, גיל הספר או שנת ההדפסה שלו אינם מספיקים על מנת להעריך את שוויו. למשל, בשוק כיום נסחרים אלפי ספרי קודש ותנ"ך מהמאה התשע עשרה ולעיתים אף מהמאה השמונה עשרה בעשרות בודדות של שקלים, בעיקר בערוצי המכירות המקוונים כמי eBay או Amazon. אחד ההסברים לכך, הוא השוני באיכות ייצור הנייר בתעשיית הספרים במאות ה 18 וה 20. לרוב, איכות הנייר של ספר שיוצר בתחילת המאה השמונה עשרה טובה הרבה יותר מאשר של ספר שיוצר בתחילת המאה העשרים. משכך, ספר שהודפס מאוחר יותר ומאופיין באיכות נייר ירודה, ישרוד באופן גרוע יותר מאשר ספר מהמאה השמונה עשרה, שיוצר לרוב מחומרים איכותיים המאפשרים לו לשרוד טוב הרבה יותר. לכן, בגלל שוני באיכות יצור הנייר, ספרים שהודפסו באופן מצומצם בתחילת המאה העשרים עשויים להיות נדירים ויקרים יותר מספרים שיוצרו במאה השמונה עשרה. לכן, חשוב לזכור שפרמטר גיל הספר אינו ערובה להפיכת ספר לבעל ערך אספני.

 

מצב הספר - זהו אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בקביעת ערך הספר העתיק או הישן, אם לא החשוב ביותר. בהשאלה מעולם הנדל"ן שם עוסקים "במיקום מיקום מיקום" כמדד בקביעת ערך הנכס, הרי שכאן מדובר על "מצב מצב מצב". הרוב המוחלט של האספנים יעדיפו שלא לקנות כלל ספר בלוי, מוכתם או כזה שחסרים בו עמודים, לא משנה כמה הוא קשה להשגה או נדיר. ספר בעל נזקים ניכרים ומשמעותיים יהיה ברוב המקרים חסר ערך לחלוטין. משתנה זה עשוי לחתוך את ערכו הכספי של ספר בעשרות אחוזים. האמרה "הספר נראה במצב טוב יחסית ל 200 שנות קיומו" לא תופסת עבור האספן, שיעדיף לעיתים לוותר על ספר לחלוטין מאשר לקנות ספר פגום. כאמור, המשוואה היא פשוטה, ככל שהספר יהיה קרוב יותר למצבו המקורי כך הוא יהיה נחשק ויקר יותר. בקרב אספני הספרים אין מקום לפרשנות סובייקטיבית אודות מצבו הפיזי של הספר, וישנו דירוג ברור וכמעט אוניברסאלי.

 

·      חדש (VF - Very Fine or New) - הספר והכריכה אמורים להיות במצב ממנו יצאו מהמפעל או ממכבש הספרים, ללא שום פגם או אפילו אבק. הרוב המכריע של הספרים העתיקים והישנים לא עומדים בסטנדרט זה ולכן כמעט ובלתי אפשרי לאתר ספר בדירוג זה. ברוב המקרים ספר מהמאה ה 19 במצב כזב יהיה נחשק, ולו רק בזכות מצבו המצוין.

 

·      כמעט חדש (F - Fine) - בדירוג זה הספר יהיה כמעט ללא רבב. הפגמים יהיו מזעריים וכמעט בלתי מורגשים, והספר יהיה במצב כמעט  מושלם. למשל, ספר במצב זה נקרא פעם אחת בלבד ונשמר היטב. גם בדירוג זה נדיר יהיה למצוא ספר עתיק או ישן.

 

·         טוב מאוד (VG - Very Good) - במצב זה הספר יתאפיין במספר בינוני של פגמים קטנים. הפגמים יהיו נראים לעין, אך כאלו שאינם משמעותיים. למשל, במקרה של ספר עתיק ניתן יהיה להבחין במעט סימני דהייה בכריכה, וייתכן שיופיע שפשוף קל בשולי הספר. למרות זאת, באופן כללי הספר אמור להיות בהיר, נקי ושלם באופן משמעותי.

 

·         טוב (G - Good) - במצב זה מדורגים רוב הספרים המשומשים. ספר בדירוג זה יכלול את כל העמודים, אך חלקם עשויים להיות מעט דהויים, להצהיב ובעלי קיפולים קטנים בפינות הדף. הספר יפגין מעט סימני בלאי בעיקר באזור השדרה, ולעיתים נמצא בדפים מעט הערות שוליים או הדגשות. למעט במקרים של ספרים נדירים, ספר בדירוג זה יחשב ברוב המקרים לכמעט ובלתי אסיף, ולכן המחיר שלו יהיה נמוך יחסית. ההבדל בתמחור בין ספר במצב "כמעט חדש" לספר במצב "טוב" יהיה תמיד משמעותי, וינוע על פערים של מאות אחוזים.

 

·        הוגן (F - Fair) - ספר זה יכלול ברוב המקרים את כל דפי הקריאה אך עשוי להיות חסר בו עמוד השער, והכריכה תהיה לרוב שחוקה באופן משמעותי. הכריכה או מספר עמודים עשויים להיות מנותקים או משוחררים משדרת הספר. רוב האספנים לא יחזיקו ספרים בדירוג זה, אלא במקרים חריגים בהם מדובר על ספר נדיר ומבוקש ביותר.

 

·       גרוע (P - Poor) - הספרים יאופיינו באופן בולט בבלאי, שחיקה ופגמים ניכרים. בספר יהיו חסרים דפים וחוסר חלקי או מלא של הכריכה. הדפים הקיימים עשויים להיות עם הערות שוליים רבות או קשקושים המקשים קריאה, סימנים של רטיבות, כתמים מרובים על הכריכה וכו'.

 

מצבים מיוחדים - למעט הדירוגים שצוינו, ישנם מצבים מיוחדים נוספים הראויים לאזכור והתייחסות באופן נפרד, ואלו עשויים להשפיע משמעותית על ערכם של ספרים נדירים, ישנים או עתיקים. היותו של הספר בבעלות קודמת של ספריה, וכזה שמודבק בו כיס לכרטסת או חותמות ספריה מוריד משמעותית מערכו. בנוסף, לקויות ספציפיות כמו דהייה של הצבע בשדרת הספר, כתמי חלודה ועקמומיות מפחיתים כולם משמעותית מערכו ופוגמים באיכות דירוג הספר. דוגמא נוספת, כאשר מדובר על ספרי הקודש שהיו שייכים לבית כנסת ונחתמו לשם מעקב ופיקוח, ברוב המקרים סימון מסוג זה מוריד משמעותית מערכו של הספר.

מצב ייחודי נוסף הראוי לציון הוא עטיפת הנייר של הספר - רוב הספרים בכריכה קשה שפורסמו מאז תחילת המאה ה 20 נמכרו עם עטיפת נייר. עטיפת הנייר היא לרוב החלק הדקורטיבי והעדין ביותר של הספר, והעדרה יכול לחתוך ביותר מ 50% את הערך של ספר אספנות, ולהקשות משמעותית על מציאת אספן שירכוש אותו.

מהדורות ראשונות - זהו אחד הקריטריונים המשמעותיים ההופכים ספר לנדיר ובעל ערך אספני, בעיקר כאשר מדובר על מהדורות ראשונות של ספרים פורצי דרך. ההבדל בין מהדורה ראשונה לשנייה או למהדורת הדפסה חוזרת הוא משמעותי, וגם כאן מדובר על פער שיכול להגיע למאות אחוזים בתמחור. שימת לב שמוציאים לאור לא עושים שימוש במערכות סטנדרטיות לזיהוי מהדורות ראשונות. לעיתים אפילו הכיתוב "מהדורה ראשונה" אינו ערובה שאכן העותק שבידכם הוא המהדורה הראשונה שהודפסה. לעיתים הדפסה חוזרת של הספר עשויה להראות דומה למהדורה הראשונה, וגם שנת ההוצאה כפי שמופיעה בעמוד השער לא בהכרח תייצג נאמנה כי אכן מדובר במהדורה ראשונה. הדרך הטובה ביותר לבדוק אם הספר שבידכם הוא מהדורה ראשונה מהדורת הדפסה חוזרת היא להשוות בין שמו של המוציא לאור כפי שמופיע על שדרת הספר ולציון השם המופיע בעמוד השער. במהדורות הדפסה חוזרת יצוין שמו של המו"ל המקורי בעמוד השער, אך על כריכת הספר יופיע שמו של המו"ל שהוציא את מהדורת ההדפסה החוזרת.


                                                                           מוצא המינים של צ'ארלס דרווין משנת 1859


שיקולי תוכן ונדירות - כאן השאלה המרכזית תהיה עד כמה חשוב הספר הספציפי מבחינת תוכנו. ככל שהספר נחשב לחלוצי בתחומו ופורץ דרך, או שנכתב ע"י סופר מפורסם, סביר יותר שיהפוך לאספני ומבוקש. מבחינת תוכן הספר, מהדורות ראשונות של יצירות ספרותיות או היסטוריות חשובות, או ספרי מדע ששינו את פני המציאות הן דוגמאות מובהקות לספרים ההופכים לחשובים הודות לנושא התוכני שלהם. למשל, המהדורה הראשונה של "מוצא המינים" של צ'ארלס דארווין נמכרה בסכום של 150,000$ על אף שהייתה במצב הרחוק מלהיות מזהיר. בנוגע לנדירות נשאלת שאלה אחת, כמה עותקים של הספר קיימים.

ברוב המקרים קשה לדעת כמה עותקים קיימים באוספים פרטיים, אך ניתן לקבל מושג כללי ברשימת מצאי של ספריות אוניברסיטאיות או ארכיבים ממשלתיים, כמו למשל הקטלוג המאוחד של הספרייה הלאומית בישראל. גם ספרים שידוע כי בזמן אמת צונזרו או הושמדו על מנת לדכא רעיון ייחשבו כנדירים וערכם ייקבע ביחס ישיר למספר הספרים ששרדו.

בעלות קודמת - אם ציינו קודם לכן שקשקושים, הערות שוליים וחתימות מפחיתים משמעותית את דירוג מצב הספר וכנגזרת גם את מחירו, הרי שכאן המצב שונה. ככל שהספר היה שייך לאדם מפורסם או חשוב דיו, וזה עיטר אותו בהגיגים, הקדשה אישית, חתימה או הערות, ערכו של הספר יעלה משמעותית. למשל ככל שמדובר על ספרי תפילה קודש עתיקים או ספרי תורה נדירים, חתימה של בעל הספר והערות של רב מפורסם ללא ספק יעלו את ערכו. הבעייתיות והקושי הוא הצורך באימות כתב היד על מנת להימנע מזיופים. ברוב במקרים כאשר אנשים זקוקים לפינוי תכולת דירה או מכירה של תכולת הבית למי שעוסק בפינוי ירושות, הם לא בודקים או אפילו פותחים באופן פרטני כל ספר , ובכך הם מוותרים על הזדמנות לאתר ספרים בעלי ערך אספני.

 

טעויות נפוצות - אנציקלופדיות, ספרי קודש, ספרי תנ"ך וספרי תפילה ישנים

 

העיסוק בספרים נדירים מחייב הכרת התפיסה המוטעית בה מחזיקים רוב מוכרי הספרים הפרטיים, אודות הערך והשווי של האנציקלופדיות וספרי תנ"ך ותפילה שברשותם. ראשית, אין עוררין שהתנ"ך הוא הספר הנפוץ והמודפס ביותר אי פעם, כ"כ נפוץ עד שרוב ספרי התנ"ך והברית החדשה הם כמעט וחסרי ערך כספי או אספני משמעותי. כמובן שבאותה הנשימה יש לציין כי כמה מהספרים הנדירים והיקרים ביותר שנמכרו אי פעם הם ספרי קדושה, אך מדובר על הוצאות ספציפיות משנים מסוימות. ברור שאם יש בידכם עותק של תנ"ך גוטנברג משנת 1456, אזי מצבכם מצוין ואתם עתידים להתעשר. אך ברוב המקרים, בדיוק כמו במקרה של ספרי התנ"ך או הברית החדשה, רוב הסוגים של ספרי תפילה והדת יועדו מלכתחילה להפצה המונית והודפסו בכמויות עצומות, ולכן ברובם לא יהיו בעלי ערך משמעותי עבור אספנים.

 

התפיסה המוטעית אודות שווי ספרים ישנים מתחדדת עוד יותר כאשר מודבר על אנציקלופדיות. לא רק שאלו אינן נחשבות כמבוקשות ע"י אספנים, הן לרוב אפילו אינן נסחרות בשווקי היד השנייה או הספרים המשומשים, ובסופו של יום תאלצו לשלם עבור פינוין. למרות האמור, חשוב שלא תתפתו למה שמציעים חלק מאתרי האינטרנט ומוגדר כ"פינוי ספרים" או "פינוי ספרים בחינם". אם יש לכם ספרים ישנים או אפילו משומשים, אין סיבה הגיונית שלא תקבלו תמורה הולמת עבורם.

 

לכן, ברוב המקרים בהם נדרש פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה המכילה כמויות גדולות של אנציקלופדיות או ספרי תפילה משנות ה 50, אלו יהיו כמעט וחסרי ערך. גם אם תבקשו לבצע תרומה של ספרי הקודש, או תרומה של האנציקלופדיות תתקשו בכך, כיוון שכיום אין כמעט בנמצא שום גוף שיסכים לקבל תרומה מסוג זה ובטח שלא לשנע את הספרים. לגבי ספרי קודש, רוב הספרים הישנים הנמצאים כיום בבתי האב אמורים להגיע בסופו של יום לגניזה.

 

כל אספני וסוחרי הספרים נראים לי שרלטנים, אני מעדיף למכור את הספרים הישנים והנדירים שלי לבד או לשמור אותם לעצמי

 

אין בעיה, אם קיבלת הצעה כספית שאינה מספקת בעבור אוסף הספרים הישנים, הנדירים או העתיקים שלך, והחלטת למכור אותם עצמאית כבודדים, או שלנוכח המצב העכשווי בשוק אתה מעדיף להמתין עם המימוש ולשמור על הספרים, ישנם מספר טיפים שעשויים לעזור לך.

 

מכירה באופן עצמאי - הפלטפורמה הטובה ביותר למכירה של ספר עתיק או נדיר נגזרת באופן ספציפי מהספר עצמו. ככל שעשיתם שעורי בית וגיליתם שאחד או יותר מהספרים שבידכם הם נדירים, כדאי יהיה למכור אותם באמצעות בית מכירות המתמחה באספנות ספרים או באמצעות בתי מכירות מקוונים. לעניין בתי מכירות, בארץ כמעט ולא קיימים בתי מכירות המתמחים בספרים, ואם איתרתם בית מכירות שמקיים מכירה מיוחדת של ספרים נדירים, קחו בחשבון  שיש להמתין פרק זמן ארוך עד למועד המכירה (לרוב אחת לשלושה חודשים), סביר שיופעל עליכם לחץ על מנת שתסכימו למחיר פתיחה נמוך, העמלה גבוהה שתאלצו לשלם ממחיר המכירה הסופי ופרק הזמן שיש להמתין עד לקבלת התשלום. למרות האמור, אם אתם יודעים שיש ברשותכם ספר נדיר ביותר, זו ככל הנראה הדרך הטובה ביותר להשיג מקסימום רווח, ככל שיש לכם סבלנות עד למימוש רווחי המכירה ואתם לוקחים בחשבון שקיים סיכוי שהספר לא יימכר כלל.

מכירה באופן אלקטרוני מקוון אינה מסובכת, אך מצריכה סבלנות ויכולות טכניות בצילום הספר, העלאת התמונה לאתר, תיאור המוצר וקבלת החלטה אם ללכת על מכירה פומבית או על מכירה רגילה במחיר מוסכם מראש. ניתן לעשות זאת באמצעות eBay או Amazon. ככל שהספרים שבידכם אינם נדירים, אך עדיין נחשבים נחשקים מבחינה אספנית, ומדובר על כמות גדולה באופן משמעותי, ניתן לפנות לאחת מחנויות הספרים המתמחות בספרים ישנים, אלא שאז סביר שתקבלו לערך 25% ממחירם הריאלי של הספרים, אך במקרה זה המימוש הוא מהיר ומידי. ככל שמדובר על ספרי יד שנייה או ספרים משומשים ישנן שתי אפשרויות מדורגות, מכירה במחיר הקרן לבעל חנות הספרים השכונתי, או פינוי הספרים ע"י מפני דירות, אלא שאז לא תקבלו תשלום כלשהו עבור הספרים (האמת שדי בצדק, מי שלא סחב מימיו ארגז קרטון שופע ספרים אינו יודע את כמות המאמץ הפיזי הנדרש לכך...). אגב, לפני שמחליטים על פינוי ספרים ע"י מי שעוסק בפינוי תכולת דירה, כדאי תמיד למיין ולבדוק שאין ביניהם ספר בעל ערך אספני.

אני מציע לכם אפשרות נוספת, למכור את הספרים הישנים והנדירים שלכם ישירות לאספן. ככל שיש לכם כמות גדולה של ספרים ישנים, או ספרית קודש שלמה, צרו עמי קשר על מנת לקבל הצעת מחיר אטרקטיבית עבורם. אגב, קחו בחשבון שגם לתרום ספרים היא אופציה לא רעה, אלא שברוב המקרים עדיין תתקשו למצוא את הארגון או העמותה שיסכימו להגיע ולשנע את הספרים. כנ"ל בנוגע לתרומת הספרים לספריות ציבוריות, רובן המכריע לא יסכימו לקבל תרומה כזו, אלא אם כן מדובר על ספרים נדירים בעלי ערך היסטורי.

 

אחסון ושימור ספרים עתיקים

אם בסופו של יום החלטתם להמתין עם מימוש הרווח הכספי מהספרים העתיקים והנדירים שברשותכם, ולהמתין מעט עד שהשוק ישפר מחירים, יש מספר דברים שאתם חייבים לדעת על האופן בה יש לאחסן את הספרים.

לחות וטמפרטורה - באופן עקרוני, לחות, אור שמש ישיר ושינויים קיצוניים בטמפרטורה עשויים לפגום בספרים בצורה משמעותית, עד כדי אובדן מוחלט של ערכם מבחינה אספנית. תמיד כדאי לאחסון את הספרים בסביבה קרירה, יבשה ובעלת תאורה מינימאלית. ברוב המקרים מקלטים, מרתפים ועליות גג אינם רעיון טוב לאחסון הספרים, בטח לא לאור תנאי האקלים בישראל, שהופכים את המקומות הללו לחמים ולחים מדי עבור ספרם ישנים. חשוב לאפשר לספרים לנשום, ולכן גם אין לאכסן אותם בקופסאות סגורות שעלולות להצמיח עליהם טחב ועובש.

אופן הנחת הספרים - עדיף תמיד לאחסן את הספרים כשהם במצב אנכי, אלא אם כן מדובר על ספרים גדולים במיוחד. בזמן סידור הספרים יש להקפיד על הנחת ספרים באותו הגודל זה לצד זה, ולדאוג שלא יהיו צמודים מדי האחד לשני. סידור באופן זה ימנע עיוות של הספר וקריעה של השדרה בזמן שליפתו מהמדף.

הימנעות מנייר המכיל חומצות - כדאי להימנע משימוש בספרים לשם שימור גזרי עיתון. עם השנים בהכרח יגרם נזק לצבע הדפים ושוני משמעותי בגוון שלהם.

שימוש בכפפות - אחד המיתוסים והטעויות הנפוצות של מי שהתגלגל לידיו ספר אספני עתיק או ישן, הוא טיפול בספר באמצעות כפפות. בניגוד לדעה הרווחת מדובר בטעות חמורה שעוללה לגרום לספר נזק של ממש. שימוש בכפפות מגביר משמעותית את הסיכוי לקריעת דפים כיוון שהוא מפחית את הסנסטיביות של קצות האצבעות. בנוסף, כפפות נוטות למשוך אליהן כמות גדולה יותר של אבק מאשר ידיים חשופות השטופות היטב בסבון.

 

לסיכום אציין כי קיימים בארץ אספני ספרים ישנים, עתיקים ונדירים, אך כמו בתחומים רבים אחרים אנחנו עדיין די מדשדשים לעומת ארה"ב ובטח אירופה בתחום זה.

אם התגלגל לידיכם אוסף ספרים, ספרי קודש עתיקים, ספרי ילדים ישנים, ספרי פלשתינה נדירים או ספריה שלמה ואתם שוקלים מכירה או תרומה שלהם, אשמח אם תיצרו עמי קשר על מנת שאוכל להציע מחיר עבורם. חשוב לזכור שהאופציה של פינוי ספרים במסגרת פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה, ללא בדיקה דקדקנית שלהם, היא אופציה גרועה והיא עשויה למנוע מכם רווח כספי משמעותי עבור הספרים הישנים שלכם. גם אם אתם שוקלים מסירת ספרים לתרומה אני מציע לכם ליצור עמי קשר, לקבל תמורה כספית הולמת ומשמעותית, ואת הכסף לתרום לכל גוף או עמותה הקרובה לליבכם.

 

אספנות ואספני מפות ישנות ועתיקות


יש לכם אוסף מפות עתיקות למכירה? מתלבטים מה לעשות עם המפות הישנות שצברתם עם השנים? איתרתם במסגרת פינוי תכולת דירה כמות גדולה של מפות או שרטוטים טופוגרפיים? כדאי שתדעו כמה דברים חשובים על מפות עתיקות או ישנות לפני שאתם מקבלים החלטה. באספנות מפות, בדיוק כמו בשאר תחומי האספנות, ההבדל בין מפה עתיקה למפה ישנה מוגדר היטב, ולמרות שבשנים האחרונות טושטשו הגבולות בין מה שנחשב לעתיק ולווינטג', מפה עתיקה מוגדרת כבת יותר ממאה שנה. בעבר, בדיוק כמו היום, מפות נמכרו בשני אופנים, או כמפה יחידה בגיליון בודד, או כאסופה של מפות הכרוכות באטלס. רוב מפות האספנות הנסחרות כיום החלו את דרכן כרוכות באטלס והופרדו ממנו בשלב כזה או אחר. רוב אספני מפות העתיקות יעדיפו לרכוש את המפות שיוצרו במקור כגיליון נפרד כיוון שהן נדירות יותר ובעלות שרידות נמוכה בהשוואה למפות שנמכרו כמקשה אחת באטלס. בדומה לאספנות ספרים, הפרמטר המרכזי בקביעת ערכה של מפה עתיקה או מפה ישנה הוא מצבה הפיזי, בדגש על קרעים, כתמים, מידת חיות הצבע, חורים בחיבורי קיפול המפה, קמטים ומידת הדהיה.

 

למעט מצבה הפיסי של המפה הערכת שווי של אספנות מפות נקבע על פי הפרמטרים הבאים: 

 

נדירות - השאלות המרכזיות כאן יהיו כמה מפות יוצרו?, כמה מהן שרדו? האם למפה הוצא Recall כיוון שנפלה בה טעות.

אזור כיסוי המפה - למרות שישנן אופנות מתחלפות, ישנם אזורי כיסוי מבוקשים יותר בקרב אספני מפות בעולם. באופן כללי מפות העולם, מפות צפון אמריקה, ארצות סקנדינביה, יוון וקפריסין נחשבות למבוקשות יותר. בגזרה הלוקאלית – ישראלית, מפות פלשתינה ומפות Holy Land שנמכרו לתיירים החל מאמצע המאה 19 נחשבות למבוקשות יותר. רוב המפות בישראל כיום הן משנות החמישים, והן עדיין לא נחשבות למפות אספנות. אם יש לכם כמות גדולה של מפות משנות החמישים והשישים, ההמלצה שלי תהיה לשמור אותן מתוך שאיפה שהן תהיינה בעלות ערך כשתורישו אותן לילדכם.

הדקורטיביות וסגנון השרטוט - ככל שהמפה העתיקה או הישנה ססגונית וצבעונית יותר, מאוירת בפריטים ותוספות לא שגרתיות כך היא תחשב למבוקשת יותר בקרב אספני מפות.

שנת ייצור המפה - בניגוד לאספנות ספרים עתיקים, באספנות מפות הכלל של "ישן יותר יקר יותר" משקף את המציאות ברוב המקרים.

גודל המפה - באופן כללי אספני מפות עתיקות יעדיפו לשלם תמורה גבוהה יותר עבור מפות גדולות יותר, אם כי מפות ענק נחשבות פחות מבוקשות כיוון שלא ניתן להציגן.

 

בדיוק כמו ברוב תחומי האספנות, הדרך הטובה ביותר להרוויח מקסימום תועלת מהמפות הישנות שברשותכם הוא למכור אותן באמצעות eBay או ישירות לאספן. בדיוק כפי שהוצג תחילת המאמר, בין יתר תחומי האספנות שלי אני אוסף מפות של ישראליות ישנות, ואשמח לתת לכם הצעת מחיר עבור אוסף המפות שלכם. ברוב המקרים, מפות נדירות או בעלות ערך אספני מתגלות בזמן פינוי תכולת דירה או ירושה.

בחלק גדול מהמקרים, בדיוק כמו בתחומי אספנות אחרים, אספני מפות חוששים לספר לבני המשפחה אודות שווי הערך האמתי של המפות שאספו עם השנים, מתוך חשש כי יכעסו או יעבירו עליהם ביקורת. לכן, אם איתרתם בזמן פינוי תכולת הדירה או פינוי ירושה אוסף של מפות ישנות, יכול להיות שהן בעלות ערך, לכן כדאי להמתין ולבדוק לפני שמעבירים אותם ליידי מפני תכולות דירה.

 

אספנות מפות ארץ ישראליות  - Palestine

 

ארץ ישראל היא אחד מהמקומות הממופים ביותר עולם, והסיבות לכך הן בעיקר דתיות - היסטוריות. שני זרמים מרכזיים השפיעו על ההתעניינות בארץ ישראל, הרצון למפות בשם הידע המדעי הקרטוגרפי והצורך למפות בשם הדת ולתת ביטוי גרפי לאירועים המופיעים בתנ"ך ובברית החדשה. בשל הסיבות הללו, אחד המקומות המועדפים על קרטוגרפים בארץ הקודש היא כמובן ירושלים. תור הזהב של הפקת מפות ירושלים החל במאה ה 18 וכבר לאור עולי הרגל מקרב שלוש הדתות שהגיעו אליה מכל קצוות תבל. מיעוט עולי הרגל הללו נהלו יומני מסע מפורטים ובהם מפות ושרטוטים של מבנים ואתרים מרכזיים של ירושלים. כיום רוב המפות הישנות של ישראל - פלשתינה הן כאלו שיוצרו בתחילת המאה ה 20. מפות נדירות יותר הן מפות העולם בשפה העברית שיוצרו בתחילת המארה הקודמת.

 

אני לא מעוניין למכור את המפות העתיקות שברשותי, מה הצעד הראשון באיסוף מפות ומה כדאי לדעת על שימור מפות עתיקות וישנות?

 

בשלב ראשון כדאי לנסות ולתחום את אספנות המפות הישנות באמצעות החלטה על תקופה, אזור גאוגרפי, או נושא היסטורי שיאחד את האוסף, למשל, מפות צבאיות, תנכיות, גאולוגיות, או מפות מוטעות. תמיד כדאי לקרוא מעט על קרטוגרפיה וקרטוגרפים (האופן בו יוצרים עורכים, מעבדים ומדפיסים מפות גאוגרפיות), על מנת להבין יותר על מאחורי הקלעים של אופן ייצור מפות.

 

אחסון מפות עתיקות - בדיוק כמו באספנות ספרים, הכלל הבסיסי הוא להימנע מלחות, חום וקור קיצוניים ואור שמש ישיר שעלולים לגרום לדהייה של המפה. בנוסף, ככל שניתן, עדיף שלא לקפל את המפות, ולשמור עליהן ממוסגרות או נתמכות בקרטון.

 

זיוף מפות - ככל שמדובר על מפות עתיקות קיימים זיופים בדמות רפרודוקציות (אגב, חלק מהרפרודוקציות עשויות להיות בעלות ערך אספני לכשעצמן). בארץ כמעט ולא קיימים זיופים, ואם יש לכם מפה של ירושלים העתיקה משנות העשרים של המאה 19 היא ככל הנראה לא מזויפת. למרות זאת, ישנם מספר כללי אצבע שמסייעים לאספני מפות לזהות זיופים או רפרודוקציות. למשל גודל המפה, ברוב המקרים זיופים יהיו גדולים או קטנים יותר מהמפה המקורית. צביעת המפה - רוב המפות העתיקות עד אמצע המאה 18 נצבעו באופן ידני, ולכן בבחינה מעמיקה ניתן יהיה להבחין במשיכות מכחול. דרך נוספת לאיתור זיופים או רפרודוקציות היא באמצעות הנייר ממנו עשויה המפה. רוב המפות העתיקות הופקו באמצעות עיסת נייר שיוצרה באופן ידני. לכן התבוננות במפה עתיקה כנגד אור בוהק תדגים סימנים ברורים שהנייר שמולכם יוצר באופן ידני ולא תעשייתי. בנוסף, מרקם הנייר במפות הללו יהיה מחוספס למגע בזמן שבזיופים או הדפסות מחודשות (גם המוקדמות) יהיה מדובר על נייר ברמה מסחרית שיהיה שטוח וחלק.

 

לסיכום, אם יש ברשותכם מפות עתיקות או ישנות, שהגיעו לידכם כאוסף שלם או במסגרת פינוי תכולת דירה, אשמח אם תיצרו עמי קשר טלפוני לשם קבלת יעוץ בחינם.

 

 

logo בניית אתרים