052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

פינוי תכולת דירה והקשר לאספנות ישראליאנה

אם אתם זקוקים לשירות של פינוי תכולת דירה הגדושה בחפצים ישנים, אתם חייבים להכיר את המושג  "ישראליאנה" שעשוי להצמיח לכם רווח כספי ולהפוך את תהליך הפינוי למשתלם הרבה יותראם הגעתם לדף זה כנראה חיפשתם את הביטוי "אספני ישראליאנה" או "אספנות ישראליאנה", או שהתגלגל לרשותכם פריט ישראלי מעניין ונראה לכם שהוא עשוי להיות בעל ערך אספני. אגב, אם אתם זקוקים לשירות של מפנה ירושות, קונה תכולות דירה או מפנה תכולות דירה, הדף הזה עשוי לחסוך לכם כסף רב, ולהסביר לכם אילו פריטים בתכולת הדירה או הירושה שברשותכם עשויים להיות בעלי ערך אספני וכספי. על מנת להבין אילו פריטים ישראלים עשויים להיות מבוקשים בקרב אספנים, חשוב להכיר מושג בסיסי בכל מה שקשור לאספנות ישראלית - ישראליאנה.

 המושג ישראליאנה או מדויק יותר אספנות ישראליאנה, הוא תחום אספנות נרחב הכולל מספר רב של תת תחומי אספנות מגוונים, שהמקשר בניהם הוא היותם משקפים (יש יאמרו גם מעצבים) את התרבות, הפולקלור וההיסטוריה הישראלית על תקופותיה השונות. לפני שננסה להתפלמס על ההגדרה של המושג ישראליאנה ולבחון את הגבולות שלה ואיך כל זה קשור לפינוי תכולות דירה (??!!!) רצוי להתחיל מההתחלה, מהאח הגדול והמבוסס היטב של הישראלאינה - אמריקנה. כמובן שמבחינת המינוח, ישראליאנה היא נגזרת לוקאלית ישירה של המושג אמריקנה.

הגדרת המושג אספנות אמריקנה, בדיוק כמו גבולות האיסוף שלה, היא מעורפלת וההגדרה המחמירה ביותר כוללת איסוף פריטים היסטוריים הקשורים לתרבות האמריקאית ויוצרו בחצי כדור הארץ המערבי החל משנת גילוי אמריקה ע"י קולומבוס. כמובן שתחום איסוף זה מסתעף לאין ספור תתי איסוף נושאיים נוספים שבתורם נחלקים לאיסוף עפ"י תקופות, אזורים גיאוגרפים, אירועים היסטוריים וכו'.

כיוון שההיסטוריה הישראלית היא צעירה הרבה יותר מזו האמריקאית, ושבארה"ב כמו בארה"ב הכל עצום ממדים עד לכדי הגזמה, אנו עדיין משתרכים הרחק מאחור בכל מה שקשור לאספנות של פריטי פולקלור ישראליים. למרות שמדובר בצעדים ראשונים ושאספנות הישראליאנה עדיין נמצאת בחיתוליה, תחום אספנות זה הולך וגדל ונדמה שיותר ויותר אספנים צעירים ונלהבים נסחפים אליו.

בניגוד לתחןם האמריקנה שם נמצא אספנים התוחמים עצמם לאיסוף פריטים הרלוונטיים לקרב או גזרת לחימה ספציפיים, בישראל סביר שאין בנמצא נמצא אספן שרוף של קרב אום אל כתף ממלחמת ששת הימים, או אספן שקונה בקנאות רק פריטים הקשורים לחטיבת הראל. למרות זאת ניתן בהחלט למצוא אספנים שישלמו סכומים משמעותיים עבור פריטי אספנות ישראלים כמו למשל פריטי אל-על, כרזות ישנות או קופות חיסכון משנות החמישים. 

לכן, אם אתם זקוקים לשירות של פינוי ירושה, או שירשתם דירה המכילה פריטים וחפצים ישנים, קחו בחשבון שחלקם יכול להיות בעל ערך. אז רגע לפני שאתם פונים למפני תכולות דירה מקצועיים, או למי שעוסק בקניית תכולת דירה, חשוב שתדעו שדינו של המקרר הישן או המזנון הדהוי אינו זהה לדינם של הספרים העתיקים או המסמכים הישנים של ההורים. אחת הטעויות הנפוצות בזמן פינוי תכולת דירה היא ערבוב בין חפצים יום יומיים חסרי ערך לבין פריטי אספנות ישראליאנה, והתייחסות לכלל תכולת הדירה כאל מקשה אחת. אני מציע לכם לעבור על הרשימה הבאה ולבדוק אם יש בתכולת הדירה חלק מהפריטים הללו, שרוב האנשים אינם יודעים שהם נחשבים לפריטי אספנות.

אם כך, אז לאילו פריטי אספנות יש לשים לב לפני פינוי תכולת דירה?

שנייה לפני שאתם פונים למפני תכולות דירה או קוני ירושות, חשוב לבדוק אם יש בידכם פריטי ישראליאנה שעשויים להיות בעלי ערך אספני.
1.      קרמיקה ישראלית - החל משנות ה 30 החלו לצוץ בישראל בתי מלאכה לייצור פריטי קרמיקה ששיקפו ביצירותיהם את ההווי הישראלי ההולך ומתגבש. מפעלי הקרמיקה הישראלים כוללים את גופר, קרמוס, בית היוצר, לפיד, פלקרמיק, נעמן, כד וספר, חרסה, כל קרמיק, קרנת, בית הלחמי, ברור חיל ועוד. אם יש בתכולת הדירה של ההורים קרמיקה ישראלית, קחו בחשבון שהיא נחשבת לפריט אספנים.
2.      כרטיסי נסיעה בתחבורה ציבורית - אם ההורים שלכם שמרו את כרטיסי הנסיעה של חברות הנסיעות דרום יהודה, שחר, המעביר, גלי  אביב או אגד, יהיה מי שישמח לרכוש אותם.
3.      קופסאות גפרורים או סיגריות ישנות - חפיסות סיגריות מתקופת טרום הקמת המדינה כמו למשל אדם, אל על, אלוף, אאידה, כנסת  וכו', או קופסאות גפרורים ששמשו ככר לפרסום בשנות השישים.
4.  מסמכים ישנים - תעודות עליה, אשרות כניסה לישראל, מכתבים, תלושים מתקופת הצנע, קבלות ישנות, כל אלו נחשבים לקולקטיביים  עבור רוב אספני הישראליאנה.
5.      קופות חיסכון ופריטי יח"צ של בנקים - קופות חיסכון, צעצועים, משחקים ומזכרות חולקו לחוסכים הצעירים החל משנותיה הראשונות של המדינה, ונועדו לשכנע את המתבגרים להשקיע את מעט כספם בבנק. 
6.      ספרים ישנים - בין אם מדובר על ספרים משנות ה 20, ספרי ילדים או  ספרי קודש, רובם נחשבים לבעלי ערך אספני.
7.      משחקים וצעצועים ישנים - משחקי קופסא, קלפי רביעיות, צעצועי פח אלבומי קלפים ועוד. הפריטים הללו בעלי אוריינטציה ברורה של חינוך ליהדות, ציונות חלוציות ואהבת הארץ. רוב המשחקים והצעצועים הללו כוללים סימבולים דקורטיביים ונחשבים לפריטי אספנות.
8.      כלי כתיבה ישנים - עטים, עפרונות, קלמרים ומחברות. כאן לא מדובר על אספנות של עטי יוקרה, אלא על פריטים יום יומיים של תלמידי בית ספר בשנים הראשונות למדינה.
9.      פוסטרים וכרזות ישנות -  מודעות רחוב, כרזות יום העצמאות, שלטי פרסומת ופוסטרים של קק"ל, כל אלו ברוב המקרים יהיו מבוקשים  בקרב אספנים.
10. מעטפות, גלויות ושנות טובות -  אם הניירת הישנה בתכולת הדירה כוללת גם שנות טובות או גלויות משנות הארבעים או החמישים, יש  לכם הזדמנות לרווח כספי.
11. תקליטים ישנים - אם ההורים המבוגרים אספו תקליטים, וככל שלא מדובר על מוזיקה קלאסית, כדאי לבדוק מול מומחה את שווים.
12. יודאיקה וכלי כסף - פריטי יודאיקה הם עולם ומלואו וכוללים מגוון גדול של חפצים בעלי שימוש דתי יהודי.
13. פריטים הקשורים לחגי ישראל - הגדות של פסח, מגילות אסתר, דגלי שמחת תורה ודגלי יום העצמאות. 
14. אלבומי תמונות וצילומים ישנים - אלבומי תמונות של נופי ישראל.

לסיכום, אם ירשתם דירה עמוסה בחפצים ישנים, או שאתם זקוקים לפינוי תכולת דירה או פינוי ירושה, עליכם לקחת בחשבון שאין להתייחס לתכולת הדירה כאל מכלול, ושעליכם לבצע מיון ולהפריד בין חפצים חסרי ערך לבין חפצים שעשויים להיחשב לפריטי אספנות ישראליאנה. אז לפני שאתם מזמנים מפנה תכולת דירה, אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר ולתת לי הזדמנות לתת הצעה כספית עבור הפריטים הישנים שבדירה.

logo בניית אתרים