052-5637133
yosefhaosef@gmail.com


אספנות ואספני שטיחים עתיקים וישנים והקשר לפינוי תכולת דירה

מטרת המאמר הנוכחי היא להסביר על אספנות ואספני שטיחים, לנסות ולהסביר מהם שטיחים עתיקים וכיצד נקבע ערכם וכיצד כל זה קשור לפינוי תכולת דירה או פינוי ירושה.  

אם הגעתם לדף זה, סביר שחיפשתם את הביטוי "שטיחים ישנים" או "שטיחים עתיקים" או "אספני שטיחים".  עוד לפני שנעסוק בעניין עצמו - אספנות שטיחים, אסביר מעט על האתר אליו הגעתם. האתר כולו בנוי כמקור מידע במגוון תחומי אספנות, החל מתקליטים ישנים דרך ספרים עתיקים ועד אספנות משחקים וצעצועים.

 ככל שאתם נמצאים בצומת של פינוי תכולת דירה, או שירשתם דירה המכילה פריטים ישנים רבים, אשמח אם תיצרו עמי קשר טלפוני ואשמח לתת לכם הצעת מחיר עבור פריטים שמעניינים אותי. ככל שאתם זקוקים לשירות של פינוי תכולת דירה, אני ממליץ לכם לקרוא מעט ולהכיר את התחום טרם שאתם פונים לאנשי מקצוע של פינוי דירות. אם נקלעתם לאירוע המורכב של פטירת אחד ההורים המבוגרים ואתם לא יודעים כיצד להתנהל מול הררי החפצים הישנים, אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר שלי המציג עשרה כללים להתמודדות עם פינוי דירות נפטרים.

ולעניין עצמו, רוב האנשים אינם יודעים ששטיחים עשויים להיחשב לפריטי אספנות נחשקים, והדבר תקף בעיקר כשמדובר על שטיחים עתיקים או שטיחים ישנים. שטיחים ישנים או עתיקים עשויים להיות מבוקשים על ידי אספנים, סוחרי עתיקות, מעצבי פנים או אנשים פרטיים החושקים בחפץ אותנטי שהושקעו משאבים רבים בהכנתו. חלק מהשטיחים הישנים או העתיקים עשויים להיחשב ליצירות אמנות של ממש וככל שהשנים חולפות הם נעשים נדירים יותר וכנגזרת לכך ערכם מאמיר.

אם במקומות אחרים באתר כבר הסברנו שחפץ נחשב לעתיק אם הוא בן 100 שנה לפחות, אזי כאשר מדובר על אספנות שטיחים ישנו כמעט קונצנזוס בין האספנים ששטיח נחשב לעתיק גם אם הוא רק בן 80 שנה. ההסבר לכך נעוץ בתפקידו הפרקטי של השטיח, בניגוד לפסל או ציור עליהם רק שוזפים מבט, על שטיחים דורכים וצועדים רוב הזמן, מה שגורם להם לבלאי גבוה ולשרידות נמוכה.

כיום שטיחים נארגים בעיקר באיראן, תורכיה, קווקז, אפגניסטן, הודו וסין. פרס הייתה והינה ללא צל של ספק בירת השטיחים העולמית, ותורכיה מתאפיינת באריגת שטיחים בצפיפויות הגבוהות ביותר. הודו נחשבת ליצרנית השטיחים הגדולה בעולם ומתמחה בייצור שטיחים מקשמיר.

חומרי הגלם מהם עשויים שטיחים הם מגוונים וכוללים צמר (גמלים, כבשים, טלאים), כותנה, משי, פשתן, ואפילו חוטי זהב ומתכות יקרות נוספות.

אז מה קובע את מחירו של השטיח?

  1. איכות - האיכות נקבעת באופן כמעט בלעדי עפ"י מספר הקשרים לכל סנטימטר מרובע. ככל שמידת הצפיפות של הקשרים היא גבוהה יותר כך עולה ערכו של השטיח.
  2. חומרי הגלם - ככל שהשטיח עשוי ממשי, או משי בשילוב מתכות יקרות כך ערכו יהיה גבוה יותר.
  3. גודל - בניגוד לרהיטים עתיקים, במקרה של שטיחי אספנות (בוודאי החדשים שבהם שנעשים בעבודת יד), ככל שהשטיח גדול יותר כך הוא יהיה יקר יותר.
  4. מצב - בדיוק כמו עם שאר תחומי האספנות, מצב השטיח הוא אחד הגורמים הקריטיים המשפיעים על ערכו. גם אם בידכם שטיח קשאן עשוי משי, ככל שהוא בלוי, קרוע ובלוי הוא יהיה כמעט וחסר ערך
  5. גיל - על אף שגילו של השטיח אינו הגורם העיקרי לקביעת ערכו, כלל האצבע אומר שככל שהשטיח יהיה ישן יותר, כך הוא ייחשב לפריט אספנות וערכו הכספי יעלה.
  6. מגמות אופנה ועיצוב פנים - בדיוק כפי שמתרחש עם תחומי אספנות רבים באומנות, גם ערכו של שטיח עתיק נקבע בין היתר עפ"י מגמות אופנה ועיצוב פנים עכשווי. סוג האריג ממנו עשוי השטיח ובעיקר צבעיו וההדפסים יהיו תמיד נתונים לטרנדים של מעצבי בתים וסטייליסטים. 

אספנות שטיחים פרסיים

השטיח הפרסי העתיק חורג הרבה מעבר לתפקיד הפרקטי שלו, הוא חושף אירועים היסטריים נסתרים ומסורות עתיקות שהועברו במשך אלפי שנים. בעולם אספנות השטיחים הפרסיים העיטורים רוויים מסתורין, פרחים ודמויות גיאומטריות חדורות בסמליות עמוקה, וצבעים וצורות הנושאים משמעויות נסתרות. על פי מסורות ואמונות עתיקות, הדמויות הגיאומטריות והמוטיבים הסמליים מגנים על בעל השטיח הפרסי ובני ביתו ממזל רע.

אין ספק שהשטיחים הפרסיים העתיקים הם היקרים ביותר וככל שיש בידכם שטיח פרסי מקורי, מחירו עשוי להרקיע שחקים. סוד ההצלחה של השטיחים הפרסיים אינו טמון רק ברמה העליונה של המיומנות הדרושה על מנת לייצר את הציורים או העיטורים שהנחו את האורגים, אלא גם בחומרי הגלם המשובחים שעצם הפקתם הייתה כרוכה בהשקעות מרובות של משאבים.

כיצד ניתן להבחין בין שטיח לעבודת לשטיח תעשייתי?

יכולות זיהוי ואבחנה בין שטיח תעשייתי לשטיח שנארג בעבודת יד הן מורכבות ודורשות מיומנות וניסיון רבים. ריכזתי עבורכם מספר כללי אצבע ובדיקות שיסייעו באבחנה בין שני סוגי השטיחים. מיותר לציין שהשטיחים שנעשו בעבודת יד נחשבים למבוקשים בקרב אספנים.

  1. בדיקת הגדילים - הגדילים (פרנזים) הם חוטי הבד המעטרים את שולי השטיח. בשטיחים שנעשו בעבודת יד הגדילים הם חלק בלתי נפרד מאריגת שתי וערב של השטיח, בניגוד לשטיחים בעבודת אריגה תעשייתית, המודבקים או נתפרים כתוספת מאוחרת לשטיח.
  2. בדיקת גב השטיח - מבט על חלקו האחורי של שטיח תעשייתי יאופיין תמיד בשורות ישרות וסימטריות של קשרים. לעומת זאת, בשטיחים בעבודת יד הקשרים יאופיינו בחוסר סדר ובגודל לא שווה.
  3. הדפסים - בעוד ששטיחי עבודת יד יאופיינו בהדפסים א-סימטריים בגודלם או במיקומם על השטיח, שטיחים תעשייתיים תמיד יפגינו סימטריות מילימטרית, בעיקר בפרטים הקטנים.
  4. בחינת הסיבים - אחד ממבחני השדה הנפוצים ביותר לזיהוי סיבים טבעיים או סינתטיים הוא "מבחן האש" (ממש כמו בתכנית הישרדות, רק שונה לגמרי). לוקחים מספר קטן של סיבים מהשטיח ומבעירים אותם בזהירות. ככל שמדובר על סיבים סינתטיים הלהבה תתאפיין בבערה גדולה עם ריח קל של פלסטיק שרוף, לעומת זאת חומרים טבעיים כמו משי או כותנה יתאפיינו בבערה איטית עם ריח עדין של נייר שרוף.

לסיכום, מטרת המאמר הייתה לספק מידע ראשוני וכללי על אספנות שטיחים, על הגורמים המרכזיים הקובעים את ערכו של שטיח וזיהוי מאפיינים המבדילים בין שטיחים הארוגים בעבודת יד ושטיחים תעשייתיים. ככל שהשטיח שבידכם הוא חלק מתכולת דירה או פינוי ירושה, אשמח להגיע ולהציע לכם הצעת מחיר עבור פריטים ישנים העשויים לעניין אותי.

 

 

logo בניית אתרים