052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

אספנות ואספני קופסאות פח ישנות והקשר לפינוי תכולת דירה

מטרת המאמר היא להסביר אודות אספנות ואספני קופסאות פח ישנות, להכיר את ההיסטוריה של ייצור קופסאות פח ולאפשר לקורא להעריך את שווי האוסף שברשותו. בנוסף, נציין את החברות הארצישראליות שייצרו קופסאות פח ומתכת, ונעמוד על הקשר שבין תחום אספנות זה לפינוי תכולת דירה או פינוי ירושה.

אם הגעתם לדף זה, סביר שחיפשתם את הביטויים "אספני קופסאות פח ישנות" או "אספנות קופסאות מתכת". עוד לפני שנעסוק בעניין עצמו של אספנות קופסאות פח, אסביר בקצרה על האתר אליו הגעתם. האתר כולו בנוי כמקור מידע וידע לתחומי אספנות שונים, בין אם מדובר על אספנות תקליטים ישניםספרים נדירים, פריטי יודאיקה עתיקים ועוד.

מלבד העיסוק באספנות ניתן למצוא באתר מאמרים רבים העוסקים בפינוי דירה ופינוי ירושה וחשוב יותר, מאמרים המסבירים אודות הקשר המפתיע בין פינוי תכולת דירה לפריטי אספנות והרווח הכספי המשמעותי שניתן להפיק מפריטים אלו. רוב האנשים לא יודעים, אך מרבית פריטי האספנות החלו את דרכם בצומת של פינוי תכולת דירה, בעיקר כאשר מדובר על דירות של אנשים מבוגרים. היורשים ברוב המוחלט של המקרים חושבים בפריזמה צרה של מימוש רווח מהיר מהנכס עצמו, ועבורם הפריטים הישנים שבתכולת הדירה הם נטל, ולכן הם פונים לעסקני פינוי דירה. אין שום הגיון במכירת המקרר הישן יחד עם אוסף הבולים הישן של סבא, או במקרה שלנו, יחד עם קופסאות הפח הישנות שמצאתם במטבח. לכן, אם התגלגל לידכם אוסף קופסות מתכת ישנות, או שמצאתם קופסא פח שנראית לכם בעלת ערך אספני אשמח אם תיצרו עמי קשר על מנת שאוכל לתת לכם הצעת מחיר עבורה.

 

ולעניין עצמו, קופסאות פח או מתכת קיימות זמן רב והן מעמודי התווך הוותיקים של תעשיית אריזה, בעיקר בתחום המזון. ההיסטוריה של אחסון מזון בקופסאות פח החלה בסוף המאה ה 18 כאשר הקיסר נפוליאון הציע פרס כספי גבוה לכל מי שיצליח להמציא שיטה לשימור ארוך טווח של מזון. צורך זה עלה בעיקר מצד הצבא שבתקופה זו מימש מדיניות קולוניאליסטית של התפשטות ולכן נדרשה שיטה שתאפשר שימור מזון לפרקי זמן ארוכים.

 

למרות זאת, צעד משמעותי לא פחות מעצם המצאת קופסאות הפח היה היכולת להדפיס עליהן, וזו החלה רק לקראת סוף המאה ה 19. עד לאותה פריצת דרך, קופסאות הפח היו מעוטרות במדבקות מנייר עליהן הודפס בלאקוניות המידע הרלוונטי של מוצר הפרסום. פיתוח טכניקה חדשה להדפסה על פח השפיעה משמעותית על אופן השיווק של מגוון פריטים, והיא שמשה כר פורה לפרסומות. היכולת להדפיס על פח הייתה חשובה במיוחד עבור חברות הטבק שחיפשו פתרון אחסון שיכלול אטימה מפני אוויר שמייבש את הטבק, וכן כלי לאחסון שיהיה חזק מספיק ויגן על הסיגריות.  

למרות הפוטנציאל הרב הטמון בהדפס על קופסאות פח, רובן המוחלט של יצרניות הטבק הפיקו בשלב ראשון רק מספר קטן של צורות וסגנונות של הדפסים על קופסאות פח. כיוון שרוב הצורות של הקופסאות לטבק היו סטנדרטיות ודומות, הדרך היחידה להבדיל בין החברות השונות הייתה באמצעות ההדפס או גרפיקת המותג שהודפסה על קופסאות הפח. ההדפסים הראשונים כללו סצנות טבע כמו ציפורים פרפרים ופרחים, ובהמשך כללו כמעט באופן בלעדי נושאים גבריים כמו איורים של ימאים וסצנות נוספות מעולם הספנות.

בארץ היו קיימות חברות טבק כבר משנות ה 20 של המאה 20 אך רובן ייצרו מוצרי טבק באריזות קרטון. קופסאות הטבק מפח המשמעותיות שהיו קיימות בפלשתינה או בימיה הראשונים של מדינת ישראל הן "אל הים" של דובק, "פריגטה" של ורג'ינייה, דוכס המאוחר יותר ועוד.

 

כמובן שלמעט טבק, קופסאות פח נעשו פופולאריות גם לאחסון של תה, קפה, תבלינים, שוקולד, סוכריות ועוד, בעיקר מפני יכולת האיטום הגבוהה שלכן מפני אוויר, דבר שהבטיח טריות. בהתאם, המפרסמים הסתמכו על עיטורי פחיות הפח על מנת לקדם את מוצריהם, ומכאן נוצר מגוון מרהיב של קופסאות פח עם איורים תקופתיים מרהיבים.

נקודת זמן משמעותית נוספת בהיסטוריה של קופסאות הפח התרחשה אף היא בסוף המאה ה 19, אז עלתה המודעות לקשר שבין היגיינה, חיידקים ומחלות, ומי שיכול היה להרשות לעצמו היה צורך מזון מקופסאות שימורים שנתפסו כבריאות יותר ונטולות חיידקיים. גם כאן, בדיוק כמו עם קופסאות הטבק, המיתוג הפך להיות חשוב במיוחד.  

 

לא ניתן לעסוק בתחום של אספנות קופסאות פח מבלי להזכיר אספנות קופסאות אוכל לילדים שנחשבת לאחד מתחומי האספנות המכניסים ביותר בארה"ב. ייצור קופסאות האוכל מפח החל בארצות הברית בשנות החמישים והפך ללהיט היסטרי כשהפך למוצר נלווה של תכניות טלוויזיה וסרטים פופולאריים. למרות שהייצור התעשייתי - מאסיבי של קופסאות פח לאוכל החל בשנות ה 50, הקופסא הראשונה בייצור המוני נוצרה באמצע שנות השלושים ע"י חברת מילווקי והיא עוצבה בצורה של מיקי מאוס. כמובן שבארץ בשנות החמישים ישנו מאבק אמתי על הישרדות וחוסר  של ממש במזון ובמוצרי יסוד, ולכן שיגעון קופסאות לאחסון ארוחת צהריים לילדים פסח על ישראל כמעט לחלוטין.

 

כשעוסקים באספנות או אספני קופסאות פח ומתכת ניתן לתחום באופן גס את השנים שנחשבות למבוקשות יותר 1920-1960. עם זאת, בדיוק מהסיבות שצוינו קודם לכן, ייצור של קופסאות מתכת נעשה ברוב במקרים באופן המוני ובכמויות גדולות ולכן עדיין קל יחסית להשיג אותן, דבר שמשפיע משמעותית על מחירן.  

בניגוד לדעה הרווחת הסוברת שהמדד המשמעותי לקביעת ערך הוא נדירות, הגורם המשפיע ביותר על הערכת שווי של קופסת פח ישנה או עתיקה הוא דווקא מצבה הפיסי. ככל שהקופסא תהיה ללא חבטות, כתמי חלודה, שריטות, קשקושים ובעלת צבעים חדים ולא דהויים, כך ערכה יהיה גבוה יותר.  

בישראל ניתן למצוא קופסאות פח במגוון יחסית מצומצם בהשוואה לארה"ב או אירופה, אך למרות זאת ניתן למצוא קופסאות ססגוניות ממגוון של מוצרים, צורות, ליטוגרפיות ותקופות. נזכיר מספר חברות ישראליות שייצרו קופסאות פח הנחשבות לבעלות ערך אספני.

1.    חברת בייגל - יצרה מספר קופסאות ידועות יחסית באמצע שנות החמישים. האחת היא קופסת פח עם צילום של ילדה העטויה במטפחת והשנייה כוללת ציור נאיבי של ילד עם שיער מעט פרוע.

2.    חברת צֶדֶ - אחת מחברות ייצור הממתקים המרכזיות בשנות ה 50-60 שייצרה בעיקר סוכריות עבור מכירתם בשקם. ישנו מגוון גדול יחסית של קופסאות פח של צֶדֶ, והאטרקטיביות שבהן הן הגדולות והמעוטרות יותר הקשות יותר להשגה.

3.    עלית - כאן מגוון הקופסאות הוא גדול הרבה יותר בהשוואה לחברת צֶדֶ, ומדובר על מגוון גדול של קופסאות פח למכירת סוכריות ושוקולדים.

4.    חברת רבל - ייצרה בעיקר ממתקים.

5.    חברות לייצור קפה ותה - גם כאן המגוון גדול יחסית וכולל את עלית, ליבר, ויסוצקי ועוד.

6.    חברות למוצרי שמן לבישול - "שמן" ארץ ישראלי, קוקיזין ועוד.

 

לסיכום, אם התגלגל לידכם אוסף של קופסאות פח ישראליות ישנות או שיש לכם קופסת פח ישנה שנראית לכם בעל ערך אספני אשמח אם תיצרו עמי קשר ואתן לכם הצעת מחיר עבורה.

 

חשוב יותר, אם אתם נמצאים בצומת של פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה, חשוב שתמתינו מעט לפני שאתם נעזרים בשירותיהם של עסקני פינוי דירות, בעיקר כאשר מדובר על דירה המכילה פריטים ישנים. ברוב המוחלט של המקרים בדירת הסבים והסבתות ישנם פריטים רבים שנחשבים לפריטי אספנות ואתם פשוט לא מודעים לכך. ככל שאתם זקוקים לשירות של פינוי דירה, אשמח אם תוכלו ליצור עמי קשר לפני שאתם פונים למי לעסקני פינוי ירושות, ואשמח לתת לכם הצעת מחיר עבור פריטים המעניינים אותי, אציין שיש לי אפשרות לקנות גם כמות גדולה של פריטים.

 


logo בניית אתרים