052-5637133
yosefhaosef@gmail.com


24 טיפים מנצחים לפינוי תכולת דירה בשנת 2024


מטרת המאמר היא להסביר מהם המצבים בהם נדרשת פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה נכון לשנת 2024, שנה שהחלה בצורה קשוחה, וכן להציג 24 טיפים יישומיים ופרקטיים לפינוי דירות. הפרקטיקה של פינוי דירות כוללת בעיקר תכנון מוקדם, עבודה בשלבים ברורים  וגיוס תמכיה רגשית מבני משפחה קרובים.

אוף איזו שנה עברנו, מלחמת חרבות ברזל הכניסה מדינה שלמה לפוסט טראומה, ואם תוסיפו לזה את העומס הרגשי הכרוך בפינוי תכולת דירה, והרי לכם מתכון מנצח לשברון לב של ממש. כולנו תקווה ששנת 2024 תאזן במשהו את השנה המורכבת שעברנו. לפני שנציג את 24 הטיפים המנצחים לפינוי תכלות דירה, נסביר בקצרה מהם המצבים בהם אנו נדרשים לשירות של פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה.

המצב הראשון (לא עלינו) הוא מוות של בן משפחה - לעיתים קרובות יש צורך לפנות את ביתו של המנוח מחפצים אישיים, רהיטים ושאר הרכוש.

המצב השני הוא הסדר צוואה או עיזבון - לעיתים לאחר פטירתו של אדם, ההליך המשפטי של צוואה עשוי לחייב פינוי רכושו של הנפטר כחלק מהסדר העיזבון.

המצב השלישי הוא רילוקיישן - אנשים או משפחות שעוברים למדינה חדשה לצורך עבודה, בהחלט עשויים להחליט לסנן את החפצים ולהחליט להיפטר מחלק גדול מהם.

המצב הרביעי הוא כונס נכסים - בחלק מצער מהמקרים פינוי תכולת דירה נדרש עקב רכישת דירה בהליך של כונס נכסים, אז בהחלט ייתכן מצב שבו הנכס החדש נמכר יחד עם החפצים של הדיירים ששהו בו קודם לכן. 

מצבים נוספים כוללים גירושין, אסונות טבע כמו שריפות, הצפות, או רעידות אדמה,  או מקרים של אגרנות כפייתית של חפצים. אם אתם רוצים להרחיב דעת בנושא הזה, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר שלי

 פינוי תכולת דירה של אגרנים כפייתיים.

ללא קשר לסיטואציה בה נדרש פינוי תכולת הבית או הדירה, תמיד חיוני לגשת להליך הפינוי ברגישות וכבוד. מבין כל הסיבות שהצגנו, בחרתי להתמקד במאמר הנוכחי דווקא בפינוי דירה של אדם שנפטר, למרות שרוב הטיפים שנציג בהחלט רלוונטיים גם בשאר המצבים.

כאמור, מלאכת פינוי דירה של אדם שנפטר היא עדינה וטעונה רגשית, והדבר נכון וסבוך עוד יותר בעיקר בשנת 2024, לאור המצב הביטחוני המקרטע והחוסן הלאומי שהולך ונשחק. התהליך דורש שילוב של רגישות, יעילות ויכולות פרקטיות. בין אם אתם בני משפחה או חברים, מאמר זה מציע 24 טיפים שימושיים שידריכו אתכם בתהליך פינוי הבית, תוך הקפדה על טיפול רגיש, מכבד ומתחשב בחפציו של הנפטר.

 

טיפ מספר 1 - צרו תוכנית מקיפה: תמיד מומלץ להתחיל עם תוכנית מפורטת תכנון ומוקדם. יש לבצע חלוקה לשלבים ויצירה של מסגרות זמן ברורות לכל שלב ושלב של תהליך פינוי הדירה.

 

טיפ  מספר 2 - זיהוי מסמכים חשובים: מי שלא ראה את הבלגאן של הררי מסמכים הצצים בעת פינוי תכולת דירה, לא יודע בלגאן מהו. לכן כבר בשלב ראשון יש לאתר ולאסוף מסמכים חיוניים כמו צוואה, פוליסות ביטוח וכל מסמך משפטי שעשוי להשפיע על הליך הפינוי.


מדוע חשוב לגרוס מסמכים בזמן פינוי תכולת דירה?


 

טיפ מספר 3 - הודעה לרשויות הרלוונטיות: חשוב ליידע את הרשות המקומית על פטירתו של האדם.

 

טיפ מספר 4 - סמכות משפטית לפינוי הדירה:  זהו טיפ קריטי שאינו מובן מאליו, חשוב לוודא שיש לכם את הזכות והסמכות החוקית לגשת ולפנות את דירתו של הנפטר.

 

טיפ מספר 5 - בניית מערכת תמיכה: חשוב בשלב ראשון לגייס את תמיכתם של חברים, בני משפחה או אנשי מקצוע כדי לחלוק את העומס הרגשי והפיזי של פינוי הבית.

 

טיפ מספר 6 - מיון וסיווג חפצים: חשוב למיין את החפצים לארבע קטגוריות מרכזיות: שמירה - פריטים שאתם לוקחים איתכם, תרומה - פריטים שאתם מעוניינים להעביר הלאה ולתרום, מכירה - פריטים שניתן למכור בקלות וסביר שיניבו רווח גבוה,  אשפה - פריטים שאין לנו בהם צורך וניתן  להיפטר מהם. אגב, ככל שאתם שוקלים פינוי תכולת דירה לתרומה, ממליץ לכם ללמוד מהי הדרך המהירה לעשות זאת.

 

פינוי תכולת דירה לתרומה
טיפ מספר 7 - תעדוף של פריטים סנטימנטליים: שיטה מצוינת להיפטר מחלק מהפריטים היא כינוס של בני משפחה בדירה ומתן האפשרות לכל אחד מהם לבחור פריטים סנטימנטליים שישמשו עבורם מזכרת מבן המשפחה שנפטר. 

 

טיפ מספר 8 - התייעצות עם אנשי מקצוע: נכון שאת רוב הידע בנושא פינוי תכולת דירה \ ניתן לאתר באינטרנט בקלות, אבל דווקא בגלל השפע הרב קשה לסנן ולזקק את החומרים שבאמת מסייעים. לכן מומלץ ליצור קשר עם אדם או חברה שעיקר מומחיותם היא פינוי ירושות או פינוי עיזבונות או אפילו שמאות, ולקבל הדרכה מקצועית ראשונית. שמח להעיד על עצמי כבעל ידע רב במגוון תחומי אספנות ואשמח לתת לכם ייעוץ בנושא. 

 

טיפ מספר 9 - שמרו על חפצי הערך: בזמן מיון החפצים בדירה חשוב לאתר פריטים יקרי ערך ולאבטח אותם בהתאם על מנת להימנע מאובדן או נזק בשלבים מתקדמים יותר של פינוי התכולה.  הכוונה כאן בעיקר לחפצי ערך קטנים כמו תכשיטים או כסף, מזומן. אגב, ככל שמדובר על דירות של קשישים, קחו בחשבון שיש צורך לערוך חיפוש מעמיק ודקדקני יותר אחר חפצי ערך, כי לעיתים הקשישים עלולים להחביא משהו ולשכוח בכלל את עצם קיומו. מה שקורה ברוב המקרים זה שמישהו קונה ספה יד שנייה בשוק הפשפשים והוא לא מעלה על דעתו שמוטמן בה חיסכון של חיים שלמים של אדם אחר. לכן, בחלק לא מבוטל מהפעמים תראו את עסקני פינוי הדירות קורעים ספות ומפרקים טלוויזיות ישנות, הם פשוט מחפשים את הקופה הקטנה של ההורים המבוגרים. אם אתם רוצים להימנע ממצבים כאלו, ממליץ לכם לקרוא על המקומות האטרקטיביים בדירה שבה בד"כ קשישים נוטים להחביא את האוצרות הפרטיים שלהם.

טיפ מספר 10 - השמדת חומרים מסוכנים: חשוב מאוד לא להזניח את הטיפול בחומרים מסוכנים ולהיות ערניים וזהירים בטיפול בחומרים כמו תרופות שפג תוקפן או חומרי ניקוי מסוכנים.

 

טיפ מספר 11 - תרומת חפצים: תרומת חפצים שאין בהם עוד צורך לא רק מבורכת כי היא מעודדת דאגה לאחר, היא מומלצת גם כיוון ששימוש חוזר בחפצים גם מאפשר שמירה על איכות הסביבה. אגב, אם אתם רוצים ללמוד עוד על הקשר בין פינוי תכולת דירה לבין איכות הסביבה ולהכיר פרקטיקות ברות קיימא לפינוי דירות, אתם מוזמנים להיכנס לקישור.  

 

טיפ מספר 12 - מכירת פריטים מתכולת הדירה און ליין: ככל שיש לכם מעט זמן פנוי ויכולות בסיסיות של שימוש במחשב, מומלץ למכור חלק מתכולת הדירה באתרים מקוונים. מומלץ למכור און ליין בעיקר פריטים בעלי ערך אספני, ובכך לתעדף את אלו ששווים את זמן ההשקעה בהעלאת הפריט לאתר, ובכך לפשט את תהליך המכירה. פלטפורמות מסחר אלקטרוני מובילות כוללות את Amazon  המציעה מכירה של פריטים חדשים ומשומשים, Etsy המוכרת בעיקר בפריטים אומנותיים הנעשים בעבודת יד, Facebook Marketplace המיועדת למכירה של ציוד יד שנייה לאנשים באזור שלך ומאפשרת קנייה ומכירה מקומיים בתוך קהילות. Ebay המאפשרת מכירה של פריטים משומשים וחדשים באמצעות מכירה פומבית או מחיר קבוע וכן אתר Poshmark המתמחה באופנה ובעיקר בבגדים, נעליים ואקססוריס חדשים או משומשים.

 

טיפ מספר 13 - מכירת חצר: מכירת חצר, או גארז' סייל היא דרך לא רעה להיפטר מציוד שאין לכם בו עוד צורך ובדרך להרוויח כמה שקלים. אם יש לכם זמן פנוי ולא איכפת לכם שזרים יבקרו אצלכם בבית, זו בהחלט דרך מומלצת. אם האופציה הזו קוסמת לכם, ממליץ לכם לקרוא באתר שלי מהן הדרכים הנכונות לארגן מכירת חצר בדרך הטובה ביותר.

 

טיפ מספר 14 - היו ידידותיים לסביבה: היום ישנה ציפייה מכל אחד ואחד מאיתנו לקחת אחריות סביבתית בזמן שהוא עוסק בפינוי תכולת דירה. יש לכם חפצים שניתן למחזר? מצוין, השליכו אותם למקום המתאים. במקום אחר באתר פירטתי באופן מלא מהן הדרכים לבצע פינוי תכולת דירה באופן בר קיימא.

 

טיפ מספר 15 - פתרונות אחסון זמניים: זו האופציה הכי פחות מומלצת כיוון שהיא כוללת דחיינות והוצאות כספיות מיותרות. כמובן שככל שיש לכם ציוד רב ויקר מאוד, ואין לכן בעיה לשלם תשלום חודשי קבוע לאחסון, האופציה הזו בהחלט עשויה להתאים לכם. ככל שבחרתם בכל זאת באופציה הזו, מומלץ לקבוע תאריך יעד למיון / השלכה / מכירה של החפצים.

 

טיפ מספר 16 - רשימה של חפצים בעלי ערך: אחת הדרכים המרכזיות למניעת סכסוכים משפחתיים סביב נושאי ירושה וחלוקת רכוש, היא עריכה של רשימה מסודרת של חפצים בעלי ערך כמו תכשיטים. רשימה מסודרת של הפריטים הללו תקל עליכם בשלב מאוחר יותר בו תידרשו לקבל החלטה אודותם.

 

טיפ מספר 17 - הודעה לספקי שירות: ככל שאתם לא מתכננים לשהות בדירה, חשוב להודיע לספקי שירות כמו: בזק, חברות הכבלים, עירייה, חברת חשמל, חברת הגז וכל וזאת על מנת להימנע מתשלום חשבונות מיותרים עבור שירות שלא צרכתם.

 

טיפ מספר 18 - בעלות על נכסים וחשבונות דיגיטליים: ככל שהנפטר החזיק במדיות דיגיטליות כמו פייסבוק, אינסטגרם או מנויים מקוונים וחשבונות באתרים של קניות כמו Ebay או Alibabש יהיה לבצע סגירה מסודרת שלהם.

 

טיפ מספר 19 - שמירה על מידע רגיש: אם אתם רוצים לדעת להיכן יגיעו ערימות המסמכים האישיים שלכם או אלבומי התמונות לאחר שתעברו מן העולם (לא עלינו), אתם מוזמנים להגיע לשוק הפשפשים ביפו או בחיפה. ערימות על גבי ערימות של מסמכים אישיים, דפי חשבונות בנק וכו, לכן ההמלצה היא פשוט לרכז את הכל ולהשמיד. אגב, הדרך הקלה ביותר להשמיד כמויות גדולות של ניירת היא להשרות אותה לילה אחד בדלי מלא מים, מה שהפוך אותם לעיסת נייר.

 

טיפ מספר 20 - האצלת אחריות: נסו להגיע למשימת פינוי תכולת הדירה כשאתם לא לבד, אלא מוקפים ונעזרים במשפחה וחברים. סיוע כזה יאפשר לכם לא רק תמיכה רגשית, אלא גם סיוע פיסי. לכן אל תתביישו והקצו משימות ספציפיות לכל מי שמסייע לכם על מנת לשפר את היעילות של תהליך פינוי תכולת הדירה.

 

טיפ מספר 21 - שמרו על ערוצי תקשורת פתוחים: כיוון שהליך פינוי דירות או בתים הוא סיר לחץ משפחתי והוא בהחלט עלול לגרום לקרעים של ממש בין בני המשפחה, מומלץ כבר בשלב ראשון להחליט על נקיטת אסטרטגיה של תקשורת פתוחה בין בני משפחה והגורמים הנוספים המעורבים על מנת להבטיח שכולם "משדרים על אותו הגל" לאורך כל התהליך.

 

טיפ מספר 22 - ייעוץ משפטי: ייתכן ותזדקקו לייעוץ משפטי בשלבים שונים של פינוי תכולת הדירה. לעיתים לדירת ירושה עלולות להתלוות מורכבויות משפטיות או חוסר וודאות לגבי שייכותם החוקית של חלק מהפריטים. אגב, ככל שאתם נעזרים בחברה חיצונית לפינוי ירושות, ממליץ לקרוא על החשיבות של הכנת חוזה משפטי עם חברת פינוי דירות.

 

טיפ מספר 23 - התייעצות עם מומחים: רוב האנשים לא מודעים לכך, אך ברוב הפעמים של פינוי תכולת דירה של נפטרים ישנן פריטי אספנות של ממש. אספנות אינה כוללת רק פסלים של יגאל תומרקין או ציורים של אנה טיכו, אלא גם אוסף מחזיקי מפתחות או גפרורים משנות החמישים וכל פריט אספנות השייך לתחום הישראליאנה.

 

טיפ מספר 24 - הפסקות מרובות וטיפול עצמי: כפי שאתם בוודאי מבינים, ההתעסקות עם פריטים וחפצים אישיים של אדם קרוב שעבר מן העולם עלולים להיות קשים מבחינה רגשית ופיסית. לכן חשוב לקחת הפסקות תכופות ולא להתבייש לחפש תמיכה רגשית שתסייע לכם לעבד את הדברים.

 

לסיכום, פינוי דירה של נפטר דורש שילוב ייחודי של יכולות מנטליות הכוללות חמלה  ורגישות, וכן יכולות פרקטיות גבוהות. 24 הטיפים שהצגנו מציעים מדריך מקיף לאופן בו יש לגשת לתהליך פינוי ירושות או דירות בשנת 2024. הדבר החשוב ביותר הוא לזכור כי מדובר על מסע, שבסופו ככל הנראה גם תשלימו עם פרידה מאדם אהוב עליכם שחלף מן העולם. על ידי אימוץ האסטרטגיות הללו, תוכלו לנווט בין המורכבויות הרגשיות  תוך ניהול יעיל של חפציו ורכושו של הנפטר.

logo בניית אתרים