052-5637133
yosefhaosef@gmail.com


יש לכם אוסף יודאיקה למכירה? כל מה שצריך לדעת על אספנות ואספני יודאיקה והקשר לפינוי תכולת דירה


מטרת המאמר היא לאפשר לקורא להכיר את מושגי המפתח בתחום אספנות היודאיקה ולאפשר לו להעריך בעצמו את פריטי אספנות היודאיקה שבידיו. בנוסף, נכיר את הקשר שבין אספנות יודאיקה למושג החמקמק "פינוי תכולת דירה" והטעויות הנפוצות שעושים מי שנדרשים לשירות של פינוי ירושה


אם הגעתם לדף זה, סביר שיש ברשותכם חפצי יודאיקה ישנים או עתיקים ואתם שוקלים למכור אותם, או לפחות לדעת מה שווים ומה הדרך הטובה ביותר להפיק מהם מקסימום רווח. יכול להיות גם שאתם עומדים בצומת של פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה ועיזבון ונתקלתם בין החפצים הישנים בבית בכלי יודאיקה שנראים לכם בעלי ערך. לפני שאנסה להסביר מהי אספנות יודאיקה, מה נחשב כפריט יודאיקה ומה חשוב לדעת על אספני יודאיקה, אני חייב בגילוי נאות. אני אספן של מגוון פריטים ישראליים ובין יתר תחומי האספנות שלי אני קונה יודאיקה ותשמשי קדושה יהודיים. לכן, אם בבעלותכם אוסף יודאיקה ואתם שוקלים למכור אותו, אשמח אם תיצרו עמי קשר על מנת שאציע לכם מחיר עבורו.

למרות האינטרס הצר שלי, כל המידע שתקראו במאמר הוא אמיתי ומשקף את עיקרי הדברים שחשוב לדעת על יודאיקה, מה נכלל בגבולות אספנות יודאיקה ומהי הדרך הטובה ביותר להפיק מקסימום רווח מחפצי היודאיקה המוצעים למכירה. חשוב להבהיר שאם בכוונתכם למכור או לפנות את תכולת הדירה או הירושה, עליכם לקחת בחשבון שדינם של כלי היודאיקה שבידכם אינו כדין מוצרי החשמל הישנים או הריהוט המתפרק. רוב האנשים הזקוקים לפינוי תכולת דירה העמוסה בחפצים ישנים נוטים לפעול בחופזה ולהתייחס לכל תכולת דירה כאל מיקשה אחת, מה שעשוי לגרום להפסד כספי משמעותי.

אספנות יודאיקה - אז כמה שווים הפריטים שלי?

כשעוסקים באספנות יודאיקה או חפצי קודש, חשוב לקחת בחשבון שבדיוק כמו ברוב תחומי האספנות, מצבו הפיזי של הפריט הוא הפרמטר החשוב ביותר המשפיע על ערכו. סביר שאספן יודאיקה או בעל חנות יודאיקה לא יהיו מוכנים לרכוש פריט פגום ומרוט ולא חשוב עד כמה הוא נדיר או בוקש. עוד חשוב לזכור שערכם של חפצי יודאיקה, בין אם הם עתיקים או מודרניים, מושפע מגורמים רבים ומשתנים. בדיוק כפי שישנן אופנות וטרנדים באומנות, כך גם בתחום אספנות היודאיקה - ערכו של פריט, כמו למשל מגדל בשמים עתיק עשוי עבודת פיליגרן, עשוי להשתנות בהתאם לטרנדים ונקבע בנקודת המפגש בין היצע לביקוש בזמן נתון.  

אז מהי בכלל יודאיקה?

באופן כללי ניתן לומר שיודאיקה מתייחסת לכל סוג של חפץ או פריט הנוגע ליהודים או יהדות. הצורך בשמירה על המסורת והשורשים היהודיים בא ליידי ביטוי לא רק באמונה הדתית ובטקסים הדתיים, אלא גם בפריטים וחפצים מוחשיים. למעשה החן והאמנות הנלווים לפריטי יודאיקה עתיקים שיחקו תפקיד פונקציונלי בשימור המסורת והמצוות היהודיות. עבור רוב היהודים כיום, היהדות אינה אמונה שיש צורך להסתיר כפי שעשו במשך מאות שנים בעבר, להפך, קיימת כיום מגמה עולמית גוברת המעודדת שימור מודעות תרבותית - היסטורית, וזו משפיעה על יהודים דתיים ואפילו חילוניים. לכן, לא יהיה נדיר למצוא אספני יודאיקה "כבדים" שהינם חילונים גמורים באורח חייהם. מאותן הסיבות בדיוק אנו ערים לתהליך התעוררות מתמשך בן עשרות שנים של אמנות יודאיקה מודרנית הנחשבת אף היא למבוקשת ולאספנית. אין ספק שכיום ההתייחסות לפריטי היודאיקה חורגת הרבה מעבר לשימוש הטכסי הצר שלשמם הם נועדו, ואלו הפכו לסימבולים דקורטיביים המביעים אמונה דתית וגאווה לאומית.

אילו פריטים וחפצים מבוקשים בקרב אספני יודאיקה?

תחום אספנות יודאיקה מציע מבט כמעט אינטימי לעולם של טקסים עתיקים, מנהגים קדומים והיסטוריה משפחתית יהודית יום יומית. באופן כללי ניתן לומר שישנם שלושה תחומי אספנות יודאיקה מרכזיים: כתבי יד וספרי קודש, תשמישי קדושה ואמנות. למרות האמור, נראה שקשה מאוד לתחום את רשימת הפריטים והחפצים שנחשבים ליודאיקה, ולמעשה כל חפץ בעל צביון יהודי עשוי להיחשב כפריט יודאיקה בעל ערך אספני. המהדרין יטענו שאספנות יודאיקה אמורה לכלול רק פריטי פולחן טקסיים יהודיים (תפילין, חנוכיות, פמוטים וכו') ואלו אחרים יסבירו שיודאיקה כוללת בהכרח גם אמנות מודרנית ואפילו פריטי לבוש. כאמור, אם אתם זקוקים לפיוני תכולת דירה, או פינוי ירושה ועיזבון, או שהתגלגל לידכם אוסף יודאיקה, נחשוב שתכירו את תחומי אספנות של תחום זה.

  1. חגי ישראל: חנוכיות, סביבונים, רעשנים, מגילות אסתר, קופסאות לאתרוג, צלחות של פסח, הגדות של פסח, שופרות.

  2. שבת: פמוטים, גביעי קידוש, מגדלי בשמים, סטי הבדלה.

  3. בית כנסת: מגילות קלף, ספרי קודש ותפילה, כתבי יד, מכתבי רבנים, רימונים לספר תורה, יד לספר תורה, פרוכות.

  4. בית: מזוזות, נטלנים, קופות צדקה, תפילין, ציציות, כתובות ואפילו ספרי מתכונים כשרים ישנים.

  5. קמעות קבליים: עיראקיים, תימנים, מצריים ועוד.

  6. תכשיטים: טבעות, תליונים, צמידים, סיכות דש.

  7. אומנות: פסלוני חסידים, תחריטים, חפצי נוי מכסף ותמונות.

ככל שבתכולת הדירה של ההורים יש אחד יותר מהפריטים הללו הוא בהחלט עשוי להחשב כפריט אספנות יודאיקה ולכן כדאי לבדוק אותו ולא להעביר אותו שאר החפצים בעת פינוי תכולת דירה.

כשבוחנים את רשימת הפריטים, חשוב לקחת בחשבון שמקום ותקופת הייצור הם קריטיים כאשר מדובר על אספנות יודאיקה. רוב אספני היודאיקה ייטו לחפש פריטים יוצאי דופן בעלי עיצוב לא שגרתי או נושא מעניין, למשל, מגדל בשמים מאמצע המאה ה 19 בצורת קטר רכבת שאמור לסמל קידמה וחדשנות תעשייתית. בניגוד לסברה הרווחת שאספנות יודאיקה כוללת בעיקר פריטים העשויים מכסף, המציאות מלמדת שחפצי יודאיקה מיוצרים ויוצרו ממגוון רחב של חומרים הכוללים עץ, זכוכית, נחושת, חרסינה, פורצלן, ניקל ואפילו נייר. לכן, ככל שאתם מחפשים קונה ירושות או מי שעוסק בפינוי תכולת דירה, עליכם להיות ערים לכך שחלק מהחפצים שבדירה עשוים להיחשב כפריטי יודאיקה, גם אם במבט ראשון הוא אינם נראים ככאלה כיוון שאינם מכסף.

אחת הבעיות המרכזיות בקרב אספני יודאיקה היא ריבוי הזיופים ורמת תחכומם הגבוהה. למשל, ידוע שחלק לא מבוטל מקופסאות האתרוג העתיקות שעשויות מכסף, היו במקורן כלי סוכר אירופאים עתיקים שנוספו להן סממנים יהודיים או כיתוב עברי בדמות הקדשה מרגשת. אותו כנ"ל בנוגע לפמוטי כסף וגביעים שהיו שכיחים באירופה, וגם אלו עוברים תהליך "ייהוד" ע"י זייפנים ונמכרים כפמוטים לשבת או גביעי קידוש. כמובן שככל שפריט היודאיקה הוא אותנטי חתום ומתוארך, כך ערכו יעלה באופן משמעותי.

אז מה הדרך הטובה ביותר למכור את פריטי אספנות היודאיקה שברשותי?

הדרך הטובה ביותר למכור חפצי יודאיקה תלויה בנדירות הפריט שבידכם, ובמציאת אספן היודאיקה הנכון. ככל שהגעתם למסקנה שהפריט שברשותכם הוא נדיר ואתם אוחזים למשל בחנוכייה שיוצרה באמסטרדם במאה ה 18, כדאי יהיה למכור אותה באמצעות בית מכירות המתמחה באספנות יודאיקה. למרות שבדרך זו תפיקו מקסימום רווח, היא כוללת מספר חסרונות, כמו למשל פרק הזמן הארוך שתאלצו להמתין עד למועד המכירה, הלחץ שיופעל עליכם על מנת שתסכימו למחיר פתיחה נמוך עבור הפריט, עמלה גבוהה שתאלצו לשלם לבית המכירות מהמחיר הסופי ופרק הזמן שתמתינו עד לקבלת התשלום.

למרות האמור, אם אתם יודעים שיש ברשותכם פריט יודאיקה אספני ונדיר, זו ככל הנראה הדרך הטובה ביותר להשיג מקסימום רווח, ככל שיש לכם סבלנות עד למימוש רווחי המכירה ואתם לוקחים בחשבון שקיים סיכוי שהפריט לא יימכר כלל. ככל שפריט היודאיקה שבידכם נחשב לפחות נדיר, אך עדיין נחשב לאספני, כדאי יהיה לשקול מכירה באמצעות 
eBay. מכירה מקוונת ב eBay אינה מסובכת, אך מצריכה סבלנות ויכולות טכניות בצילום, העלאת התמונות לאתר, תיאור מהימן של המוצר, וקבלת החלטה אם ללכת על מכירה פומבית או על מכירה רגילה במחיר מוסכם מראש. ככל שבידכם מספר לא גדול מדי של פריטי יודאיקה אספניים, זו ככל הנראה הדרך הטובה ביותר עבורכם. ככל שיש ברשותכם פריטים רבים ואתם מתקשים להעריך את שווים באופן עצמאי, תוכלו תמיד לפנות לחנויות עתיקות המתמחות ביודאיקה. חשוב לדעת שמכירת הפריטים לחנויות המתמחות ביודאיקה פירושו שתקבלו לערך 25% ממחירם הריאלי של הפריטים שברשותכם, אך במקרה זה המימוש הכספי יהיה מהיר ומידי. אני מציע לכם אלטרנטיבה נוספת, למכור את אוסף היודאיקה ישירות לאספן.

ככל שיש לכם כמות גדולה של פריטי יודאיקה ישנים, או שאתם לפני פינוי תכולת דירה המכילה פריטי יודאיקה או ספרי קודש ישנים, צרו עמי קשר על מנת לקבל הצעת מחיר אטרקטיבית עבורם.

logo בניית אתרים