052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

ארבעה טיפים מרכזיים שחייבים להכיר לפני פינוי ירושה

 

מטרת המאמר היא להציג טיפים ודרכי התמודדות פרקטיים בבואנו להתמודד עם האתגר המורכב של פינוי דירת ירושה של קרוב משפחה שנפטר. ננסה להסביר כיצד יש לבצע תכנון מקדים, מדוע חשוב לבצע מיון יסודי, אילו פריטים נחשבים כפסולת מסוכנת ומתי בכל זאת כדאי לפנות לאיש מקצוע מתחום פינוי הירושות.

 

בין אם אתם מחפשים דרך לסדר את העומס בחפצים שהצטבר במשך שנים, או אמצעי להתמודד עם התהליך המורכב של פינוי ביתו של חבר או קרוב משפחה שנפטר, ברוב המקרים פינוי ירושה מתאפיין בסטרס של ממש ובקושי רגשי בולט.

אין דרך קלה לארוז את חפציו האישיים של מישהו על אחת כמה וכמה אדם קרוב לכם שעבר מהעולם. לצערנו, כל אחד מאתנו נאלץ בשלב כזה או אחר בחייו למצוא עצמו מחויב לתהליך של פינוי ירושה או פינוי דירה לקראת מעבר של ההורים לבית אבות.

במאמר זה ננסה להציג מספר טיפים שעושים סדר בתהליך של פינוי הירושה, ומאפשרים לצלוח אותו באופן החלק ביותר האפשרי.

כפי שמצוין ברוב הדפים באתר, לא הגעתם לעסק לפינוי דירות או ירושות, אלא לאתר של אספן נלהב שתמיד שמח לקנות אוספים מגוונים ופריטים ישנים. רוב האנשים טועים לחשוב שפריטי אספנות נחשבים רק יצירות אומנות כמו ציורים, פסלים או תכשיטים ישנים, ובכן, אף אחד מאלו לא מעניין אותי, ואני רוכש פריטים ישנים שהיו בשימוש יום יומי בשנים הראשונות להקמת המדינה. אם בא לכם ללמוד מעט על אספנות ספרים, תקליטים, עיתונים, משחקים, ישראליאנה וכו', אני מזמין אתכם לבקר בשאר דפי האתר, שם תוכלו ללמוד כיצד ניתן להעריך את הפריטים הישנים שלכם באופן עצמאי.

אז כיצד ניתן להפוך את תהליך פינוי הירושה ליעיל וקל יותר?

טיפ מס 1 - תכנון

תכנון, תכנון, תכנון - הצעד הראשון לקראת פינוי ירושה ביעילות הוא להחליט כיצד מתחילים, כיצד מסיימים, ומהי מסגרת הזמנים לסיום הפינוי. למרות שכל דירה היא שונה וייחודית, נהוג בממוצע להקציב כ 10 שעות לחדר אחד עם תכולה ממוצעת של ציוד וחפצים. כדאי לנסות ולגייס בני משפחה או חברים שייסעו לכם, ואפילו להציע להם בתמורה חלק מהפריטים. אגב, התמקדות בחדר אחד בכל פעם תאפשר לכם לעבור על כל הפריטים באופן יסודי ותקטין את תחושת המצוקה וההלם לנוכח הצורך לטפל בהררי חפצים של חיים שלמים.

כאן גם נכנסות לתמונה רוב החברות העוסקות באופן מקצועי בפינוי ירושות או דירות, והן מנסות לזרוע בהלה בקרב מי שממילא חווה משבר לנוכח פטירת אדם אהוב. אלו ישכנעו אתכם בצורה אגרסיבית שלא כדאי לכם לנסות ולהתחיל בתהליך כיוון שיגרמו לכם "נזקים נפשיים" של ממש בזמן מיון החפצים, או שתקבלו קנסות עתק מהרשות המקומית ככל שתפנו את תכולת הדירה באופן עצמאי. לעניין זה חשוב חציין, השירות שהחרבות הללו מציעות הוא חשוב והכרחי, אך יש לדעת באיזה שלב של הפינוי יש לפנות אליהם. חובה עליכם בשלב ראשון לערוך סדר יסודי, לעבור על כל החפצים ולמיין אותם. במקום אחר באתר אני מסביר איפה בד"כ אנשים קשישים נוטים להחביא כסף מזומן ותכשיטים, למה הם עושים זאת ואיך בחלק לא מבוטל של המקרים האוצרות הללו עוברים לידיהם של מפני תכולות הדירה. אגב, לעניין הנזק הנפשי שעלול להיגרם לכם אם תארזו לבד את החפצים של הוריכם, כנראה שמדובר בשטות גמורה, ההיגיון הבריא אומר שדווקא עיסוק כזה הוא סגירת מעגל טבעית ומסייע בעיבוד רגשי ונכון של האובדן.


טיפ מס 2 – מיון ראשוני לפריטים ששומרים וכאלו שמעבירים הלאה

השלב הבא בתהליך פינוי תכולת הירושה הוא לעבור על כל הפריטים בבית ולחלק אותם לשתי הקטגוריות - פריטים שבכוונתכם לשמור ואלה שיש צורך להעביר הלאה (פריטים למכירה, לתרומה, למחזור או למסירה).  יש לבצע את המיון עפ"י הקטגוריות הללו ולעבור פריט פריט ולהחליט לאן הוא הוא שייך.

לכל ההססנים שבניכם, ניתן להוסיף קטגוריה ממיינת נוספת של "עוד לא הוחלט" אך יש לשים לב שלא גולשים אליה חפצים רבים מדי.

מכירה של פריטים יכולה לעזור לא רק בתהליך פינוי הירושה, אלא גם לייצר הכנסה אלטרנטיבית. העניין הוא שלרובנו אין סבלנות לצלם את הפריטים, להעלות אותם לאתר המכירות ולענות לשיחות טלפון של אנשים שבסופו של יום רק יבלבלו לנו המוח ולא תמיד ישלימו את הרכישה. כאן אני נכנס לתמונה, אני אספן של פריטים רבים ומגוונים ואני תמיד שמח לרכוש חפצים ישנים ומעניינים. יש לי ניסיון וידע לא מבוטלים בהמון נושאי אספנות ואני מסוגל ומעוניין לקנות גם כמויות גדולות מאוד של פריטים, לכן אשמח לקבל מכם טלפון ולסייע בעניין.

קחו בחשבון שככל שיש לכם סבלנות, גם פריטים סטנדרטיים ויום יומיים ופחות יקרי ערך כמו כלי אוכל, ספרים ורהיטים יכולים להימכר היטב. ככל שתבחרו בדרך זו אתם תופתעו ממה שאנשים ירכשו מכם ובסכום שהם יהיו מוכנים לשלם.

אפשרות נוספת למכירת תכולת הבית היא גארג' סייל, אך משום מה בניגוד לארה"ב בישראל אין ממש עניין במכירות כאלו, למרות שהן מצוינות ומאפשרות להיפטר מכמות גדולה של פריטים ביום אחר בלבד.

תרומה - במקום אחר באתר כתבתי מאמר מעמיק על האופציה של תרומת תכולת בית. ככל שאתם שוקלים זאת אני ממליץ לכם ללמוד מהי הדרך היעילה ביותר לבצע זאת. זה נשמע פשוט, אך מדובר בלוגיסטיקה מורכבת אך מספקת.

מיון בניירת ומסמכים - כאן הסכנה הגדולה ביותר היא גניבת זהויות ולכן כדאי לנקוט בזהירות רבה בכל הטיפול במסמכים אישיים. ככל שניתן, מומלץ לגרוס את כל דפי חשבונות בנק הישנים וחשבונות כרטיסי אשראי, רשומות בריאות וכל פיסת נייר שמציגה מידע אישי. באותה מידה של חשיבות, יש להקפיד לשמור מסמכים שייתכן ותזדקקו להם בשלב מאוחר יותר אל מול מנהלי העיזבון, עורכי הדין וכו'.
טיפ מס 3 - פסולת מסוכנת

גם כאן ניתן לראות כיצד חלק מעסקני פינוי הדירות והירושות ממנפים נושא חשוב זה על מנת להבהיל אתכם ולשכנע שאתם פשוט חייבים את שירותיהם אחרת אתם מסכנים את בריאותכם באופן ממשי. אז נסביר, פסולת מסוכנת כוללת צמיגים, פחיות צבע, בטון נוזלי, כימיקלים רעילים, ושמנים. נכון שהשלכת החומרים הללו לפסולת הכללית או אפילו לפח המחזור עלולה להיות מסוכנת, אך לרובנו המוחלט אין בבית כמויות לא סבירות של שמני מכונות או צמיגים, ולכן ברוב המקרים ניתן להסתפק בשירותים העירוניים המספקים פינוי גזם ורהיטים ישנים. מה גם שכיום ברוב הערים ישנן אפילו עמדות למחזור פסולת אלקטרונית.

 

טיפ מספר 4  - פניה לאיש מקצוע של פינוי דירות וירושות

למרות שאת עבודת הבסיס והמיון הראשונים כדאי ומומלץ לבצע באופן עצמאי יחד עם בני משפחה או חברים, בסופו של יום תזדקקו לשירותיו של איש מקצוע שיסייע לך עם פינוי מוצרי החשמל הישנים, הבגדים, הרהיטים ועוד. אחד היתרונות הגדולים ביותר של התקשרות עם חברת מקצוע לפינוי דירה הוא בכך שהם מספקים ללקוחותיהם שירות ייחודי ומקיף ויכולים לנהל את כל הפעילויות הנדרשות במסגרת משימה שעלולה להיות מורכבת מבחינה לוגיסטית. ברוב המקרים אנשי המקצוע הללו גם מבינים את האתגרים הרגשיים המגיעים עם פינוי תכולת הבית ומציעים ללקוחותיהם גמישות ושירות מותאם אישית המאפשר להם מעורבות גדולה או קטנה, עפ"י העדפת הלקוח.

הבעיה הגדולה ביותר היא לאתר את אותם אנשי מקצוע שיהיו אמינים, הוגנים ודייקנים. לצערי מדובר בענף שמושך אליו באופן טבעי המוני חאפרים ולעיתים גם נוכלים. לכן לפני שאתם בוחרים חברה לפינוי דירה אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר שלי שעוסק באופן ממוקד בנושא זה של בחירת חברה לפינוי דירה.

 

לסיכום, כפי שצינתי בפתיח, אני אספן של פריטים ישנים מגוונים ואני תמיד שמח לתת טיפים ועצות לכל מי שמצוי בצומת המורכב של פינוי תכולת דירה. ככל שיש בדירה שלכם: עיתונים ישנים, ספרים, משחקים, קופות, מפות, יודאיקה, פוסטרים, הגדות של פסח, קופסאות פח וכל אוסף שהו, אשמח אם תצרו עמי קשר, על מנת שאוכל לתת לכם הצעת מחיר עבורם.

 

 

logo בניית אתרים