052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

20 טיפים מפתיעים לפינוי ירושה ותכולת דירה


מטרת המאמר הנוכחי היא להציג 20 טיפים שחשוב להכיר בטרם ניגשים למלאכה המורכבת של פינוי דירה או פינוי ירושה.

רוב האנשים הזקוקים לשירות של פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה מתקשים לגשת למשימה מורכבת זו. המצבים הנפוצים בהם נידרש לשירות של פינוי דירה הם: רצון ליצור מרחב בדירה, פינוי בית של בן משפחה שנפטר, שיפוץ הדירה, הכנת הבית למכירה ומעבר לנכס חדש.

בכל אחד מהמקרים הללו תידרשו בסופו של יום לרוקן את הבית מתכולתו. במקום אחר באתר כבר ציינתי את היתרונות והדרכים לפינוי תכולת דירה באופן עצמאי, אך הדבר שיש לקחת בחשבון בהקשר זה הוא שיש צורך בסבלנות רבה על מנת לצלוח את המשימה.

טיפ ראשון - שכור את חברת פינוי הדירות הנכונה: כאשר אתם מחפשים להעסיק איש מקצוע, לא משנה לאיזו משרה, אתם ככל הנראה תרצו להבטיח שהחברה תהיה רצינית ובעיקר אמינה.  תמיד כדאי לבקש מחברים או עמיתים המלצות וביקורות, אך כיוון שרוב האנשים זקוקים לשירות זה פעם או פעמיים במהלך חייהם, סביר שתתקשו לקבל המלצות אותנטיות.

האינטרנט עשוי להיות מקור מידע נהדר נוסף להשגת חוות דעת. מומלץ לבצע חיפוש ובדיקה במנועי החיפוש הפופולאריים כמו גוגל ובינג.

טיפ שני - בקש לראות מסמכים רשמיים: חברים שימו לב, תחום פינוי תכולות דירה הוא אחד מהתחומים הפרוצים הקיימים בישראל. חברות משנות את שמן וזהותן בקצב מסחרר, וניתן לספור על כף יד אחת את מספר החברות הותיקות והקבועות בשוק. בגלל שתחום זה עלול למשוך אליו גם נוכלים, אתם פשוט חייבים להתעקש לראות איזשהו מסמך רשמי עם שם החברה אליה פניתם.

טיפ שלישי - השוואה בין הצעות מחיר: יש לבחור בין שלוש לארבע חברות לפינוי תכולת דירה ולקבל מהן הצעות מחיר לטובת השירות. אל תתפתו לעולם לקבל את ההצעה הראשונה שקיבלתם. אתם הולכים להיות מופתעים וללמוד עד כמה תחום זה פרוץ, וברוב המקרים תגלו שישנם הפרשים של מאות אחוזים בין ההצעות השונות.

טיפ רביעי - משך זמן הביצוע: בדיוק כפי שקורה עם שיפוצניקים, גם בתחום פינוי תכולת הדירה ישנה נטייה של בעלי המקצוע לקחת כמה עבודות במקביל, מה שתמיד מוביל לעיכובים בביצוע הפינוי. לכן, יש לבקש התחיבות חתומה אודות פרק הזמן שייקח לפנות את הדירה מכל תכולתה. קחו בחשבון שברוב המקרים וככל שמדובר על תכולת דירה ממוצעת, פינוי דירת שלושה חדשים לוקח בין 8 ל 16 שעות עם צוות של שנים או שלושה עובדים.

טיפ חמישי - כמה זה עולה: לשאלה זו אין פתרון בית ספר, והתשובה תלויה במספר גורמים: צפיפות ודרכי גישה לדירה, כמות וסוג התכולה, שכר עובדים, עלות ההובלה ועוד. אחד הנושאים עליהם כבר הסברתי בהרחבה הוא "פינוי תכולת דירה בחינם", כאמור בעסקה מעין זו מתקיים בארטר בין סוחר פינוי הדירות לבין מי שזקוק לשירות זה. הטיפ היחיד בעניין זה הוא שככל שהיא מוצעת לכם, אתם ככל הנראה מפסידים פריטים יקרי ערך לטובת הסוחר הממולח.

טיפ שישי - צילום כל חדרי הבית: באופן כללי עדיף ומומלץ לדחות עד כמה שאפשר את המפגש עם עסקני פינוי הדירות, מהסיבה הפשוטה שמרגע שהם יגיעו, הם יפעילו עליכם לחץ בלתי סביר לסגור העסקה עימם במקום. לכן, לשם קבלת אומדן הערכת מחיר מומלץ לצלם תמונות וסרטונים של כל חדר בבית הזקוק לפינוי, ולבקש ממספר סוחרים הערכת מחיר ראשונית.

טיפ שביעי - תכנון, תכנון, תכנון: זהו אחד הטיפים החשובים ביותר לקראת פינוי בית יעיל ואפקטיבי. כאן יש להחליט מאיפה תתחילו, כיצד תתקדמו והיכן תסיימו. יש לנסות להעריך את משך הזמן שתזדקקו לשם מיון הפריטים הנמצאים בכל החדרים. קחו בחשבון שבאופן ממוצע לוקח 12 שעות למיין כל חדר.  במקום אחר באתר עסקתי באופן מורחב על הדרך המיטבית למיון ואריזה לקראת מעבר דירה.

טיפ שמיני - יש דברים שתרצו לשמור: אחת הבעיות הנפוצות בפינוי תכולה דירה או ירושה, היא שבנוסף לפריטים שעליהם הסכמתם לוותר, אתם עלולים לגלות שפריטים רבים נעלמו לכם, ובעיקר כאלו שלא היו בשום שלב חלק מהעסקה. כמובן שבאופן אופטימאלי הציוד שאינו למכירה יוצא מהבית כבר השלבים הראשונים, אך לא תמיד הדבר מתאפשר. לכן, חשוב לבצע סימון מוקדם וברור של הפריטים שברצונכם לשמור. אופציה טובה יותר היא לרכז את כל הפריטים הללו בחדר אחד ולנעול אותו.  

טיפ תשיעי - מיון מקיף: השלב הבא בתהליך פינוי תכולת הדירה הוא לעבור על כל הפריטים בבית ולחלק אותם לשתי קטגוריות - פריטים שתרצו לשמור לעצמכם ופריטים שלא ממשיכים איתכם. בשלב שני יש לבצע שוב מיון, הפעם של הפריטים שלא ממשיכים איתכם, וזאת עפ"י החלוקה הבאה: פריטים לתרומה, מכירה, מחזור ופריטים שיועברו למפנה תכולות הדירה. כדאי לסמן כל קרטון כזה בצבע אחר.

טיפ עשירי - לכל פריט יש כתובת: לא תאמינו, אבל יש קונה לכל דבר. נכון שלרוב מדובר על כאב ראש, ולאף אחד אין כוח שיבלבלו לו את המוח עם שאלות על המקרר או השידה שאתם מעוניינים למכור. פיתרון אפשרי לכך הוא לקיים בית פתוח ולמכור את הפריטים ביום אחד מרוכז. שאר הפריטים שלא נמכרו תוכלו להעביר לתרומה או להשאירם למפנה התכולות. לכן, ברוב הפעמים פינוי הנכס יכול לסייע לכם בייצור הכנסה אלטרנטיבית מפריטים שאין לכם צורך בהם.  

טיפ אחד עשר - יידע את השכנים: חשוב לזכור ליידע את השכנים באמצעות שילוט אודות מועד הגעת המפנים. שילוט מדויק עשוי להוריד את רמת המתח לאור הרעש וההמולה שכרוכים בפינוי הדירה.

טיפ שנים עשר - שמור על הבריאות: מסיכות פנים טובות לא רק לטובת הגנה מקורונה, כבר כמעט שכחנו שבמקור הן אמרות להגן עלינו גם מאבק. לכן תמיד כדאי לאוורר את החדרים ולהיות מצויד במסכת פנים בהליך פינוי תכולת הדירה, כיוון אבק ולכלוך בכמויות רבות עלולות להכביד על דרכי הנשימה. בנוסף, ככל שהחלטת על חברה מקצועית, אין שום סיבה שתרימו בעצכם פריטים כבדים.  ככל שבכל זאת נדרשתם לכך, זכרו לכופף את הברכיים ולהקפיד לשמור על גב ישר.

טיפ שלושה עשר - מסמכים אישיים: גניבת זהות היא תופעה הולכת וגוברת בישראל, ולכן עליכם לנהוג בזהירות יתרה בכל מה שקשור למסמכים אישיים הכוללים פרטים אישיים, מסמכי בנק, קבלות של כרטיסי אשראי, תלושי שכר או אפילו מסמכים רפואיים. ככל שיש לכם אפשרות לגריסת המסמכים - לכו על זה, אחרת חובה לקרוע אותם באופן ידני להשליך רק בשקיות אשפה אטומות.

טיפ ארבעה עשר - אוצרות אבודים: ככל שמדובר על פינוי תכולת דירה של אנשים קשישים, קחו בחשבון שבטוח הם החביאו מזומנים במקום כזה או אחר בבית. בין אם מדובר על תכשיטים שהוסלקו בתוך מכשירי חשמל או שטרות נייר שהוחבאו בתוך ספרים. באחד המאמרים החשובים שלי באתר אני מפרט באופן מלא את הסיבות והמקומות שבהם אנשים להחביא את האוצרות שלהם בדירה. ממליץ לקרוא את המאמר שלי טרם שאתם מעבירים את האוצר הקטן של ההורים.

טיפ חמישה עשר - ביטוח צד ג': חובה עליכם לוודא שלחברת הפינוי דירות יש ביטוח צד ג'. החשש האמיתי הוא לא רק שאחד מהפועלים ייפגע במהלך העבודה בדירה שלך, אלא שהוא יפגע חלילה בשכנה שלך, גברת מנדלבויים בת ה 85. חובה עליכם לדרוש מחברת הפינוי עותק של תעודת הביטוח.

טיפ שישה עשר - מחיר קבוע מראש: וודא שאתה מקבל הצעת מחיר קבועה ויציבה בכתב. בדיוק כמו בענפי שירותים אחרים, בחלק לא מבוטל מהמקרים ישנו פער בין הצעת המחיר המקורית לבין דרישת הסוחר בפועל. לדרישה הזו של שבירת ההסכם מתלווים בדרך כלל אמירות כמו: "לא ידעתי שמדובר על כמות גדולה כ"כ של ציוד", "בוצע תחשיב לא נכון על עלות הפינוי" וכו'.


טיפ שבעה עשר - הימנע מתשלום מראש: לעולם אל תסכימו לתשלום מראש, ככל שבעל חברת פינוי הדירות או הירושות מתעקש, יש לסרב בנימוס ולעבור לספק הבא.


טיפ שמונה עשר - פריטי אספנות: רוב האנשים לא יודעים שפריטים כמו תקליטים, ספרים, פוסטרים, עיתונים ישנים ועוד יכולים לשמש כפריטי אספנות לכל דבר ועניין. כפי שכבר הסברתי בדף אחר באתר, ישנו קשר הדוק בין פינוי תכולת דירה לאספנות, ורוב האנשים פשוט מוותרים שלא מדעת על רווח כספי פוטנציאלי. יותר מזה, רוב האנשים טועים לחשוב שפריטי אספנות נחשבים דווקא בולים או שטרות, אז קחו בחשבון שמי שהשקיע סכום של בית קטן ברכישת אוסף בולים מפואר בשנות השבעים, יוכל לקנות היום בתמורה לאוסף זה לכל היותר מקרר מדגם חדיש. כך בדיוק, שוק אספנות הבולים התרסק באלפי אחוזים בשנים האחרונות, בזמן שתחומי אספנות אחרים כמו למשל תקליטים וצעצועי ילדים הפכו לנחשקים הרבה יותר. אגב, ככל שאתם מצפים שעסקני פינוי הדירות יספרו לכם אילו פריטים נחשבים לפריטים אספנות, אתם לא ממש בכיוון וסביר שאתם לא מכירים את האופן שבו נעשים עסקים בישראל.


טיפ תשעה עשר - עמוד בקשר עם הרשות המוניציפאלית: על מנת להימנע מקנסות כבדים בגין השלכת אשפה, יש לברר טרם תחילת הפינוי מהם ימי פינוי הפסולת בשכונה בה נמצאת הדירה. אגב, חלק ללא מועט מסוחרי פינוי הדירות מנסים לזורע בהלה אודות הקנסות הללו. מדובר בדברי הבל, ככל שבררתם את היום בשבוע בו מתבצע הפנוי אתם בהחלט בכיוון הנכון.


טיפ עשרים - סמוך על האינטואיציה שלך: החל משלב השיטוט באתר האינטרנט של סוחר פינוי הדירות, דרך שיחות הטלפון, ועד לפגישה עמו, עליך לשאול את עצמך את השאלות הבאות. האם אני חש בנוח לצאת לדרך עם אדם זה, האם הוא מרגיש לי אמין, האם סגנון ואופן התנהלות השיח עימו מרגישים לי נכונים? ככל שיתגלעו בייננו חילוקי דעות מקצועיים, האם הוא ינהל עמי ויכוח לגיטימי? ככל שהשבתם לעצמכם בשלילה לאחת מהשאלות, סימן שעליכם לשקול ברצינות לעבור לסוחר הבא.


logo בניית אתרים