052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

יש לכם עתיקות למכירה? כל מה שרצית לדעת על אספנות ואספני עתיקות

מטרת המאמר היא לאפשר לקורא להכיר את מושגי המפתח בעולם אספנות העתיקות ולאפשר לו להעריך באופן עצמאי את העתיקות שברשותו. בנוסף, נעמוד על הקשר שבין מסחר בעתיקות לפינוי תכולת דירה


אם הגעתם לדף זה, סביר שחיפשתם ביטויים כמו "אספנות עתיקות", "עתיקות למכירה" או "קונה עתיקות", ובכן, ככל הנראה הגעתם למקום הנכון. אם יש לכם עתיקות או ענתיקות למכירה ואתם שוקלים כיצד למכור אותן, הגעתם למקום הנכון. שניה לפני שאתם פונים לחנות עתיקות או סוחרי עתיקות ומקבלים לערך חמישית מערכו האמתי של הפריט שבידכם, אני מציע לכם ליצור עמי קשר. אני אספן בעל תחומי עניין מגוונים הקשורים לישראליות וליהדות ובין היתר אוסף עתיקות. עוד לפני שאסביר על אספנות עתיקות וחשוב יותר - על אספני עתיקות, אני חייב בגילוי נאות, דף זה בדיוק כמו האתר כולו, נועד לשכנע אתכם לפנות אלי ולאפשר לי להציע לכם הצעת מחיר עבור פריטים עתיקים שעשויים לעניין אותי. אז טרם שאתם פונים לחנויות העתיקות או סוחרי עתיקות, כדאי שתקראו כיצד ניתן להפיק מקסימום רווח מהחפצים העתקים שברשותכם.

שניה לפני שניכנס לעובי הקורה של תחום אספנות העתיקות ונסביר מהי הדרך הטובה ביותר להפיק מקסימום רווח, חשוב שתכירו את הטעויות הנפוצות שעושים רוב האנשים שהתגלגלה לרשותם דירת ירושה המכילה עתיקות. ברוב הפעמים בעל הדירה מחפש לממש באופן מהיר את שווי הנכס ולמכור אותו, ובכל הוא מוותר על רווחים אלטרנטיביים שעשויים לצמוח לו מתכולת הדירה. רוב הפעמים מי שירש דירה הכוללת תכולה רבה פונה בד"כ לעסקני פינוי דירות המציעים לו עיסקאת חבילה הכוללת היתר את המקרר המקרטע, תנור ספילרה וגם פריטי האספנות או העתיקות שבדירה. 

אני מציע לכם אלטרנטיבה, רגע לפני שאתם פונים למפנה תכולות דירה או מי שעוסק בקנייה של ירושות, פנו אלי על מנת שאציע לכם הצעה משתלמת עבור הפריטים המיוחדים שבידכם. אגב, אני ממליץ לכם לבקר בשאר דפי האתר העוסקים בתחומים נוספים של אספנות כמו: תקליטים, ספרים, עיתונים וכמעט כל תחום שתוכלו להעלות על הדעת. 

אז מה הדברים שיש לקחת בחשבון כשעוסקים בעתיקות? 


כמעט ובלתי אפשרי להתייחס לאספנות עתיקות כמקשה אחת, ומדובר על מושג רחב ממדים הכולל מאות תתי נושאים שכל אחד מהם הוא עולם ומלואו עם תת התמחויות. למשל, תחום הריהוט עתיק כולל סגנונות, תקופות, חומרים וגימורים רבים כ"כ עד כי קשה למצוא מומחה אחד ששולט בתחום "הריהוט העתיק".  לדוגמא, קשה יהיה למצוא מומחה ריהוט עתיק שישלוט גם בשרפרפי עץ נשיים בסגנון המלכה אן, בכיסאות בסגנון צ'יפנדייל, שידות בסגנון Arts & Crafts או שולחנות כתיבה בסגנון ריגנסי, ואלו רק חלק קטן ומוכר מסגנונות הריהוט העתיק האירופאי.

אותו כנ"ל בנוגע לאספנות של כלי נוי מזכוכית, גם כאן ישנו עולם שלם של אמני זכוכית כמו: R. Lalique, E. Galle , R. Foy  ועוד, ואלו רק גדולי אמני הזכוכית הצרפתים. באופן דומה, כשעוסקים באספנות פורצלנים ישנם בתי ואמני יצור רבים כמו מייסן, ווג'ווד, אוגרטן ועוד. תחומי האספנות הנכללים תחת מושג הגג החמקמק "עתיקות" כוללים בין היתר: תכשיטים עתיקים, כלי עבודה, כלי נגינה, ביגוד, נטסוקה יפני, כלי כסף עתיקים, פסלי ברונזה ועוד. ההיגיון אומר שאין שום מכנה משותף לכל תחומי העתיקות שהוזכרו ולכן יהיה קשה וכמעט בלתי אפשרי לרשום מאמר כלשהו שכותרתו היא "אספנות עתיקות". למרות זאת, ניתן לציין מספר עובדות בסיסיות העוברות כחוט השני בכל התחומים אותם הזכרנו. חשוב לציין שכיום רוב מומחי העתיקות חווים שבר גדול לנוכח המידע הרב הזמין באינטרנט שמביא לשבירת ההגמוניה של בעלות על ידע בתחום העתיקות. למרות זאת, דווקא בגלל האינפלציה בידע מקצועי, וכיוון שמדובר על ידע שברוב המקרים אינו מבוקר ועשוי להיות מוטה או מוטעה, דווקא בגלל זה ישנו צורך מחודש במומחים מקצועיים.

 לענייננו, הזדמן לכם אוסף עתיקות למכירה? ככל שיש לכם זמן, סבלנות ואנגלית בסיסית, תוכלו בקלות ללמוד באופן מקיף ועצמאי על כל פריט ועל ערכו. אז לפני שאתם פונים לחנויות עתיקות או לסוחרי עתיקות על מנת שיעריכו את הפריטים הישנים שבידכם, חשוב שתדעו לעמוד על ההבדל בין שלושה מושגים שרוב האנשים מבלבלים ביניהם: עתיקות, וינטאג' ורטרו.

אז מה ההבדל בין עתיק, וינטאג' ורטרו?

המשתנה המרכזי הקובע אם חפץ בעל חזות ונופך ישנים יוגדר כעתיק, וינטאג' או רטרו הוא מיקומו על ציר הזמן יחסית לתאריך בו נוצר. רוב סוחרי העתיקות ואספני העתיקות מסכימים  עם ההגדרה הנוקשה כי רק פריט מעל 100 שנים מוגדר כענתיקה. מנגד, ההבדלים בין רטרו לווינטאג' הם יותר מעורפלים, רוב הפריטים המוגדרים כווינטג' יוצרו לרוב במרחק של 20 עד 50 שנה לאחור, ואילו רטרו מתייחס ברוב המקרים להחייאה וחזרה של מגמה או סגנון שהיו מקובלים בעבר הלא רחוק. סגנון רטרו מחקה באופן ברור מגמות, מצבים או אופנות מהעבר קרוב, בטווח של 15-20 שנים האחרונות. בניגוד לווינטג' או עתיק, פריטי רטרו לא חייבים להיות באמת ישנים והם עשויים לכלול חפצים שיוצרו כעת, אך אלו יהיו מעוצבים בסגנון ישן.  

הערכת השווי של עתיקות

אז יש לכם עתיקות למכירה, כעת אתם צריכים לבדוק מהם הפרמטרים הקובעים את ערכו האספני והכספי של פריט עתיק.

מצב - זהו הפרמטר המרכזי לקביעת ערכו של חפץ עתיק. אספנים, סוחרי עתיקות ובעיקר בעלי חנויות עתיקות ייטו שלא לרכוש פריט ככל שהוא מרוט, פגום או משוחזר. לכן, אחד הדברים הראשונים שעליכם לעשות ככל שיש בידכם עתיקות למכירה, הוא לבחון את הפריט בראיה ביקורתית ולבדוק אם הוא בעל שקעים, סדקים, כתמים, שברים, האם חסרים בו חלקים, האם שוחזר או הודבק וכו'. למשל, סדק בעובי חוט שערה באגרטל זכוכית של Galle יחתוך את ערכו בשבעים אחוזים לפחות. כאן גם חשוב לוודא שהפריט לא תוקן או שוקם וחשוב יותר, שהוא אותנטי ולא מדובר על רפרודוקציה מודרנית. כיום עם השיפורים המודרניים ביכולות היצור, ניתן ליצור בקלות יחסית פריטים חדשים ולגרום להם להראות עתיקים, מה שעשוי לבלבל אספנים, סוחרי עתיקות ובעלי חנויות עתיקות כאחד.

גיל - בניגוד לדעה הרווחת, גילו של הפריט והיותו ישן אינו הופך אותו בהכרח ליקר או מבוקש יותר, המדד הקובע הוא מידת נדירותו או מספר הפריטים שיוצרו ושרדו.

גודל - באופן כללי ניתן לומר שפריטים גדולים ומגושמים נחשבים לפחות מבוקשים בקרב אספני עתיקות, כיוון שרוב הדירות בהן אנו חיים הן קטנות יחסית.

נדירות - כאן השאלה המרכזית היא כמה פריטים יוצרו. ברוב המקרים קשה יהיה לדעת מספר מדוייק, אך בעזרת מחקר ניתן יהיה ללמוד אם יוצרו מספרים בודדים או שמדובר על ייצור המוני. שאלה נוספת בהקשר הנדירות תהיה כמה פריטים עתיקים הצליחו לשרוד. למשל, ככל שמדובר על כלי זכוכית או קרמיקה, ידוע אומנם שהם יוצרו באופן המוני, אך רבים מהם לא שרדו לאורך השנים, מה שמעלה משמעותית את ערכם בקרב אספני עתיקות או סוחרי עתיקות.

זהות היוצר או המפעל - ככל שזיהיתם חותמת או שם יצרן על הפריט העתיק שברשותכם מצבכם טוב. ניתן לבדוק בקלות יחסית באינטרנט את סוג החתימה ולבחון האם מדובר על בית יצור מבוקש בקרב אספני עתיקות או סוחרים. ישנם אתרי אינטרנט יעודיים המציגים חתימות ישנות ומבארים אותן באמצעות הסבר על פריטי היצרן, המקום ושנת הייצור של הפריט. אתרי החתימות הללו נחלקים עפ"י תחומים, לכל סוג של עתיקות: פורצלן, זכוכית, כלי כסף, תכשיטים, שעונים, רהיטים ישנים ועוד.  

אז מה הדרך הטובה ביותר למכור את הפריטים העתיקים שברשותי?

אז יש לכם עתיקות למכירה ואתם מתלבטים מהי הדרך הטובה ביותר להפיק מהם מקסימום רווח? בדיוק כמו ברוב תחומי האספנות, הדרך הטובה ביותר למכור פריט עתיק נגזרת מהפריט עצמו וממידת נדירותו. לכן, הצעד הראשון יהיה למיין את הפריטים וללמוד באופן עצמאי ככל שניתן על מידת נדירותם והערכה של שווים. באופן כללי קיימים מספר דרכים למכירת ענתיקות:

  1. חנויות עתיקות - היתרונות במכירה לחנויות עתיקות הוא שניתן למכור כמות גדולה יחסית של פריטים בבת אחת, ולקבל עבורם תשלום מידי ובמרוכז. החיסרון הבולט במכירה לחנות עתיקות יהיה שהתמורה הכספית שתקבלו תהיה לערך חמישית מהשווי האמתי של פריטי העתיקות שברשותכם. שימו לב שלבעלי חנויות עתיקות יש הוצאות שוטפות הכוללות שכירות, חשמל, פרסום ועוד, לכן בהכרח ההצעה שלהם תיחה נמוכה יחסית ולא תשקף את ערכו האמיתי של הפריט העתיק.

  2. מכירה מקוונת באינטרנט - כאן הכוונה בעיקר ל eBay. ככל שהפריטים שבידכם הם בגודל ומשקל המאפשרים שינוע בדואר, ואם אתם שולטים באופן בסיסי באנגלית, סביר להניח שזו הדרך הטובה והרווחית ביותר עבורכם. מכירה באמצעות eBay אינה מסובכת, אך מצריכה סבלנות ויכולות טכניות בסיסיות בצילום והעלאת המוצר לאתר. ככל שיש לכם סבלנות וזמן פנוי זו ללא ספק הדרך ממנה תפיקו מקסימום רווח עבור העתיקות שבידכם.  

  3. לוחות מכירה - כאן תידרשו לסבלנות רבה וביטול זמן. פרסום עתיקות למכירה באחד מלוחות היד השנייה מצריך סבלנות ואורך רוח לנוכח כמות שיחות הטלפון שתקבלו, השאלות הרבות שתישאלו וביקורי הבית התדירים,  בנוסף תדרשו ליכולות משא ומתן גבוהות.

  4. מכירת חצר - דרך זו למכירת עתיקות מתאימה למי שבבעלות מספר רב של פריטים עתיקים. בדרך זו תחסכו זמן רב ובאופן תיאורטי תוכלו למכור ביום אחד את רוב הפריטים שלכם. הבעיה או המגבלה העיקרית היא הקושי בפרסום המכירה והגעה למקסימום אספני עתיקות. אגב, במקום אחר באתר הסברתי באופן מפורט כיצד לבצע מכירת חצר בדרך אפקטיבית.

  5. בתי מכירות פומביות - מכירת עתיקות בדרך זו כדאית עבורכם בעיקר כאשר יש ברשותכם פריט נדיר במיוחד, והיא עשויה להניב לכם רווח משמעותי. למרות זאת קיימים מספר חסרונות הכוללים את פרק הזמן הארוך שתאלצו להמתין עד למועד המכירה, הלחץ שיופעל עליכם על מנת שתסכימו למחיר פתיחה נמוך, והעמלה גבוהה שתאלצו לשלם לבית המכירות. דרך זו עשויה להתאים ככל שיש לכם סבלנות עד לקבלת התשלום מהמכירה ואתם לוקחים בחשבון שקיים סיכוי שהפריט לא יימכר כלל.

  6. מכירה ישירות לאספן - כאן בדיוק אני נכנס לתמונה, אני אספן בעל תחומי עניין רבים ומגוונים ואני קונה עתיקות, בעיקר כאלו הקשורות ליהדות ולישראליות.


לסיכום, אם ירשתם דירה המכילה הררי חפצים הכוללים בין היתר אוספים או עתיקות המתינו לפני שאתם פונים לעסקני פינוי תכולת דירה או פינוי ירושה, כיוון שברוב המקרים אלו לא ישלמו לכם מחיר שווה ערך לערכו האמיתי של האוסף. אז אם הזדמן לכם להחזיק באוסף עתיקות ואתם שוקלים למכור אותו, לפני שאתם פונים לחנות עתיקות או לסוחרי עתיקות, צרו עמי קשר על מנת להפיק מקסימום רווח.

logo בניית אתרים