052-5637133
yosefhaosef@gmail.com


פינוי בגדים מדירה או פינוי בגדים לתרומה, איך לתמחר את בגדי הוינטג' שלך?

זקוקים לפינוי תכולת דירה או ירושה ולא יודעים מה לעשות עם הררי הבגדים ופריטי הלבוש שבדירה? קחו בחשבון שבשנים האחרונות עולה קרנם של פריטי לבוש יד שנייה ובגדי וינטג', ומטרת המאמר היא להסביר מה הופך בגד מסוים לפריט וינטג' יוקרתי, כיצד ניתן לקבל הערכה או תמחור של בגדים ישנים ואילו מותגי אופנה עשויים להניב רווח כספי של ממש.

לא משנה אם נקלעתם לצומת של פינוי דירה או פינוי ירושה, או שהזדמנה לידכם כמות גדולה של בגדים ישנים או משומשים, קחו בחשבון שבגדי וינטג' יד שנייה הפכו פופולאריים יותר ויותר בשנים האחרונות. שני גורמים מרכזיים המשפיעים זה על זה הביאו לכך, הגורם ראשון הוא רצון הולך ומתגבר לביטוי עצמי אינדיווידואלי, כזה שהוא כמעט בלתי ניתן לחיקוי. גורם נוסף קשור למודעות הולכת וגוברת להשפעות הסביבתיות של קיימות, מחזור ותרבות של אנטי צריכה.

עוד לפני שנרחיב על האופן שבו כל אחד יכול לבצע באופן עצמאי תמחור של הבגדים המשומשים והישנים שברשותו, נציין שפינוי בגדים מדירה הוא לרוב מטלה שעשויה להיות מורכבת מבחינה רגשית עבור רוב האנשים. לצערנו ברוב המקרים מדובר על פטירה של קרובי משפחה מבוגרים, ומשהו במעמד שלנו אל מול הררי בגדים עושה לרובנו תחושה חלחלה קלה, ולכן נעדיף ליצור קשר עם עסקני פינוי דירה שיחסכו מאיתנו את הקושי הרגשי במיון בגדים של אדם שהבכרנו וכבר אינו בין החיים.

במקום אחר באתר אני מציג רשימה מסודרת של מקומות בהם אנשים מבוגרים נוטים להחביא את האוצרות הפרטיים שלהם, ואחד המקומות הפופולאריים הללו הם בבגדים הישנים שלהם המאופסנים עמוק בארון. 

אגב, ככל שאתם מחפשים גוף או עמותה העוסקים בפינוי בגדים לתרומה קחו בחשבון שככל שאני יודע יש אחת רצינית כזו, עמותת פתחון לב, המחזיקה בשני מוקדים מרכזיים באזור המרכז ובאזור הצפון (הפרטים נלקחו מאתר האינטרנט של פתחון לב, ממליץ להתעדכן מולם).

ראשון לציון, רחוב לישנסקי 9, טלפון: 03-9512755

כרמיאל, רחוב לבונה 1, טלפון: 04-9985661

מכל מקרה קחו בחשבון שפינוי בגדים לתרומה לעולם לא יכלול איסוף הבגדים מהבית - גם לא במקרה של עמותת פתחון לב, ויהיה עליכם לארוז ולשנע את הבדים בעצמכם. אגב, אם יש לכם מחשבות על פינוי תכולת דירה לתרומה? ממליץ לכם לקרוא כיצד יש לבצע זאת באופן מסודר, כנ"ל לגבי פינוי ספרים. 

אז מה הופך בגד יד משומש וישן לפריט לבוש מבוקש ואטרקטיבי? לשם כך נפתח באקסיומה: ככל שעוברות השנים, ניתן לזהות מגמות הולכות וגוברות של ביקוש לביגוד יד שנייה בדגש על בגדי וינטג'.

לפני שנרחיב על הסיבות המרכזיות לכך, נתחיל דווקא מהגדרה הבסיסית של מה שנחשב בכלל כבגד וינטג'.
באופן גס ניתן לקבוע שבגדי וינטג' הם כל פריט לבוש שנוצר לפני 20 שנה לפחות, וברוב המוחלט של הפעמים מדובר על בגד שהיה בבעלות קודמת או שנלבש בעבר.

אז מה הן הסיבות שבגינן אנשים מעדיפים לרכוש בגדים משומשים ועוד כאלו שבחלק מהמקרים, רחמנא לצלן, היו שייכים לאנשים שכבר אינם בין החיים? יש לכך מספר סיבות:

סגנון ייחודי: בגדי וינטג' הם לרוב יחידים במינם ובלתי ניתנים לחיקוי ומי שלובש אותם מרגיש עצמו אותנטי וייחודי.

קיימות: בגדי וינטג' ויד שנייה הם אופציה בת קיימא מוצלחת יותר מאופנה תעשייתית, שעלולה לגרום לפגיעה סביבתית ולניצול עובדים.

חסכון: באופן כללי, בגדי וינטג' ויד שנייה לרוב יהיו זולים יותר בהשוואה לבגדים חדשים. למרות זאת, במיעוט מהמקרים בהחלט ניתן למצוא בגדי וינטג' נדירים ויקרים, ובהמשך המאמר נציג את הפרמטרים הקובעים מה ייחשב לפריט לבוש יקר.


היכן בכלל ניתן למצוא בגדי וינטג'?

חנויות יד שניה: חנויות יד שנייה הן מקום נהדר למצוא בו בגדי יד שנייה, כולל פריטי וינטג'.

שווקים מקוונים: שווקים מקוונים כמו eBay, Etsy ו Depop מציעים מבחר גדול מאוד של בגדי וינטג'.

חנויות בגדי וינטג': בערים רבות בישראל ישנן כיום חנויות יעודיות לבגדי וינטג' אך לרוב הן לא יתמחו בביגוד מתקופה או סגנון מסוים.

גארג' סייל: אלו יכולים להיות מקום מצוין למצוא בו בגדי וינטג'.


מהן הדרכים הטובות ביותר לתמחר בגדי וינטג' או בגדי יד שנייה?

ישנoן מספר דרכים לקבוע את המחיר האובייקטיבי של בגדי וינטג' או בגדים משומשים, להלן כמה מהשיטות הטובות ביותר:

מחקר מקוון: ניתן לבצע מחקר של פריט הלבוש הספציפי באינטרנט על מנת לקבל מושג לגבי ערך השוק הנוכחי שלו. מומלץ לבדוק בשווקים מקוונים כדי לראות בכמה נמכרו פריטים דומים.


חנויות בגדי וינטג': חנויות בגדי וינטג' עשויות להכיל פריטים דומים ויכולות לספק אומדן לא רע אודות ערך הפריט. ייתכן גם שהחנויות הללו יוכלו לספק מידע ורקע על הפריט, כגון המותג, המעצב או התקופה, שיכולים לסייע בהערכת שווי הבגד.

תוויות או תגים: אם לפריט יש תווית או תג, מידע זה יכול להיות מועיל בעת מחקר על ערך הפריט.

מצב הבגד: בדיוק כמו בכל תחומי האספנות, מצבו הפיסי של הבגד הוא בעל השפעה קריטית על ערכו. חפשו כל סימן של בלאי, כתמים או נזק, המשפיעים משמעותית על הערכת המחיר.

בסופו של יום, ערכו של פריט וינטג' יכול להשתנות מאוד בהתאם לנדירותו, מצבו הפיסי והביקוש אליו, לכן חשוב לעשות בדיקה אינטרנטית ולהתחשב פרמטרים הללו בקביעת מחיר של בגד משומש.

טיפ נוסף - ככל שמדובר על פריט לבוש המיועד עבורכם, חשוב למדוד את הבגד, שכן מידות של בגדי וינטג' יכולות להיות שונות מהמידות המודרניות.

אז אילו חברות ומותגים של חברות בגדי וינטג' עשויים להניב לנו את הרווחי הגבוהים ביותר?

אז ככה, בחרתי להתייחס כאן לבתי האופנה הגדולים באירופה, ואני כבר מזהיר שיהיה מאצגר למצוא פריטים כאלו בישראל, אך זה בהחלט אפשר.

בסוף המאמר אני מציג שלוש התייחסות קצרות לישראל, וגם כאן אני שם את הדגש על בתי האופנה הוותיקים והראשונים, ולא מתייחס למעצבים צעירים יחסית כמו אלון ליבנה או גליה להב.

שאנל  Chanel

שאנל הוא בית אופנה צרפתי הקיים משנת 1909 בגדים של שאנל וינטג' הם תמיד מבוקשים מאוד ויקרים לעין ערוך בשוק בגדי הוינטג'.  עם זאת, בשל הפופולאריות של המותג מסתובבים בשווקים ובחנויות היד השנייה המון פריטי שאנל מזויפים, ולכן יש לקחת זאת בחשבון.

                             

 שאנל ישנה - פינוי בגדים

                                        

שאנל תווית מודרנית - פינוי בגדים מדירה


                                    שאנל תווית ישנה                                                    שאנל תווית מודרנית
הרמס
  Hermès

גם כאן מדובר על בית אופנה הצרפתי, אלא שהוא וותיק בלמעלה מ 70 שנה משאנל, וסימן ההיכר שלו היא מרכבה בסגנון קיסרי המובלת ע"י סוס. כיוון שפריטי הלבוש של הרמס עשויים מחומרי גלם יקרים והם בעלי איכות ייצור גבוהה, הם נשמרים היטב לאור העובדה שמי שרוכש אותם במחיר גבוה כ"כ נוטה ברוב הפעמים לשמור עליהם ולטפל בהם בזהירות המתבקשת.
     
                    

פינוי בגדים מדירה

                                     

פינוי בגדים מדירה


                               הרמס תווית ישנה                                                     הרמס תווית מודרנית                                                                                                             


דיור Dior

כריסטיאן דיור הקים את בית האופנה הצרפתי בשנת 1945 בפריז. אין ספק שמדובר על אחת מהחברות היקרות יותר, וככל שיש בידכם שמלות, ג'קטים ומעילים, תוכלו למכור אותם במחירים לא רעים בכלל.
     
                       

פינוי בגדים מדירה

                                                 

פינוי בגדים מדירה


                          תווית דיור משנות ה 50 


ויויאן ווסטווד  Vivienne Westwood

כאן כבר מדובר על חברה אנגלית צעירה הרבה יותר שהוקמה בשנת 1981 וכוללת גם את המותג Worlds Ends. לפריטי הוינטג' של המעצבת הבריטית יש ערך מכירה גבוה, ולמרות שמדובר על חברה צעירה יחסית, קשה מאוד להשיג פריטי לבוש שלה.

                          

פינוי בגדים מדירה

                                                  

פינוי בגדים מדירה


                             וורלד אנד 1982                                                            ויואן ווסטווד תווית מודרנית

גרסונס Comme des Garcons

אי אפשר בלי מותג אופנה אחד יפני. פריטי וינטג' מבית האופנה האייקוני הזה מבוקשים מאוד על ידי אספני אופנה בכל רחבי העולם. העיצובים של גרוסנס נחשבים לאוונגרדים, והם עשויים להימכר בסכומים אסטרונומיים אם הם מאחת הקולקציות המוקדמות שלו
  
                  

פינוי בגדים מדירה

                                                    

פינוי בגדים מדירה


                          קומה דה גרסונסאתא

אומנם לא מדובר על בית אופנה ישראלי, אך עד לאמצע שנות השישים היה קשה למצוא בית בישראל שלא היו בו פריטי לבוש בצבע חאקי של אתא. הפריטים האלו לא נחשבים עדיין לפריטי וינטג' או אספנות במובן המקובל של המילה, אך בהחלט ניתן לראות אותם מגיעים מדי פעם לבתי מכירות ונמכרים בעשרות בודדות של דולרים, וגם אז כשהם במצב מינט ובאריזתם המקורית.

                                                             

פינוי בגדים מדירה

        
                                                               תווית של אתא - שנות ה 50גדעון אוברזון ודורין פרנקפורט

מעצבי האופנה הוותיקים והמוכרים בישראל. לצערי אין ממש מסחר פעיל בשוק בגדי היד השניה של המותגים שלהם היום בישראל.

             

פינוי בגדים מדירה

                                          

פינוי בגדים מדירה


                                        דורין פרנקפורט                                                                                                     גדעון אוברזון


אז למה בגדי וינטג' מהמותגים הללו כל כך יקרים?

סטטוס ומחסור - מאחר שהמותגים הללו קיימים המון הרבה זמן, הם ביססו מעמד מסוים בקהילת האופנה ויש לכל אחד מבתי האופנה הללו לפחות כמה קולקציות ייחודיות, בלתי נשכחות או מוגבלות. פריטי לבוש אלו ברוב המקרים יתומחרו גבוה בגלל הבלעדיות והמחסור בהם.  

חומרי גלם יקרים ותהליך עיצוב וייצור מורכבים - כל בתי האופנה שצוינו עושים שימוש בחומרים יקרים ואיכותיים שיכולים להסביר (לפחות באופן חלקי) את תג המחיר הגבוה שנקבע להם מלכתחילה. בנוסף, תהליך העיצוב הוא מורכב ויקר עבור בתי האופנה, וחלק לא מבוטל מהבגדים הללו שעוצבו בשנות הארבעים והשישים נעשו בעבודת יד, וגם בשנים מאוחרות יותר התהליך נשאר לפחות חצי ידני.  

טרנדים ועיצוב נצחי-  לכל אחד מבתי האופנה הללו יש את הביטוי הייחודי לו, אשר התעצב והשתכלל במשך עשרות שנים. זה בדיוק מה שהופך את עיצובי הליבה שלהם לנצחיים ובעלי ערך כספי גבוה, כיוון שהם מבטאים סגנון חיים או אפילו השקפה מסוימת על החיים המהדהדת עם מי שלבש אותם. בנוסף, כפי שמתרחש בתחומי אספנות אחרים, העיצובים של המותגים הללו נוטים גם להפוך לטרנדיים באופן מחזורי, מה שמעלה באופן משמעותי את המחיר שלהם בשוק, כשבכל מחזור ומחזור כזה המחיר הולך ומאמיר. לכן, חשוב לשים שעיצוב של פריט לבוש עלול להיחשב כלא אטרקטיבי או טרנדי כרגע, אך הוא בהחלט עשוי להיות השקעה מצוינת לאורך זמן.

לסיכום, אם יש בידכם הררי בגדים לפינוי מהדירה, או אם ירשתם דירה עם פריטים ישנים שאין לכם צורך בהם, המתינו מעט לפני שאתם פונים לעסקני פינוי דירות, צרו איתי קשר, ואתן לכם הצעת מחיר.logo בניית אתרים