052-5637133
yosefhaosef@gmail.com

אספנות והערכת שווי יינות ומשקאות אלכוהוליים ב 2023 והקשר לפינוי תכולת דירה

המאמר מיועד לכל מי שירש תכולת דירה עם פריטים ישנים הכוללת בין היתר משקאות אלכוהוליים ישנים או יינות מעלי אבק. רוב האנשים נוטים לטעות וליצור בשלב ראשון קשר עם עסקני פינוי דירות, ובכך הם מוותרים על רווח כספי משמעותי מהמשקאות החריפים הישנים. סקרנים לדעת כמה שווים המשקאות הישנים במזנון של ההורים? קדימה, בואו נתחיל.

 

נתחיל מהמסקנה המרכזית, קביעת ערכו של בקבוק יין ישן או משקאות אלכוהוליים מתבסס על מספר רב של גורמים שהמרכזיים שבהם הם איכות המשקה, נדירותו ודרישת השוק שלו. אגב, שלושת הפרמטרים האלו רלוונטיים כמעט לכל סוג של אספנות, החל מתקליטים ישנים, דרך ספרים נדירים ועד למשחקים וצעצועי אספנות מתקופת המנדט.

המאמר הנוכחי, בדיוק כמו האתר כולו, נועד בעיקר למי שירשו דירה עם פריטים ישנים ושואלים את עצמם מהן האפשרויות שעומדות בפניהם, ומהי הדרך להשיג מקסימום רווח כספי מתכולת דירה שאין להם עוד צורך בה. אז ככל שירשתם דירה עם פריטים ישנים, שנייה לפני שאתם פונים לעסקני פינוי דירות ופינוי ירושות על מנת להיפטר מהחפצים הללו, קחו בחשבון שיש לכם אפשרות לקבל תמורה משמעותית עבור תכולת דירה שעשויה להראות בשלב ראשון כחסרת כל ערך.

 אז לפני שאסביר אודות הנושא המרתק של אספנות יינות ומשקאות אלכוהוליים ועל הדרך שבה ניתן להעריך את הבקבוקים הללו באופן עצמאי, אציין שאם ירשתם או רכשתם דירה תכולה מלאה, קחו בחשבון שיש מצב שהיא מכילה פריטי אספנות ישנים שעשויים להיות בעלי ערך כספי משמעותי. ממליץ לכם להרים אלי טלפון ולהתייעץ איתי לפני שאתם מזמינים את עסקני פינוי הדירות. אגב, ככל שבכל זאת החלטתם לפנות לחברה לפינוי דירה, קחו בחשבון שקיימים בשוק המון שרלטנים, לכן אני ממליץ לכם להכיר את עשרת הכללים לבחירת חברה לפינוי דירות.

אוקיי, אז בדירה הישנה יחד עם המקרר המקרטע והרהיטים הבלויים, יש גם מזנון עץ משנות ה 50 ובו אוסף של בקבוקי אלכוהול ישנים כמו וויסקי, וודקה, ברנדי 777, שטוק 84, ליקרים, יינות ישנים ועוד. אז מה ניתן לעשות איתם, והכי חשוב, כמה הם שווים?

על מנת לקבל הערכת שוווי או מחיר של בקבוקי יין ישנים חשוב להכיר קודם כל את אספני היינות. אספנות של יין ומשקאות חריפים נחשבו בעבר לתחביב אליטיסטי, אך היום הוא נגיש ונפוץ יחסית, גם בקרב מי שלא באמת יכול להרשות לעצמו לרכוש בקבוקי יין באלפי שקלים. בדיוק כמו בצבא, האספן המתחיל נדרש לשלושה תנאי בסיס: ידע, סבלנות והשקעה כספית.

אז מהם הדברים החשובים שיש לדעת כשעוסקים באיסוף יינות ומשקאות חריפים:

ידע בסיסי: זהו החלק המאתגר ביותר. יש להכיר לא רק את כל סוגי היינות והאלכוהול השונים, אלא גם את מקורותיהם, שיטות הייצור ותהליכי היישון שלהם. זהו שלב הבסיס להבנה מה הופך בקבוק מסוים לבעל ערך וכיצד יש לאחסן אותו כראוי על מנת שלא לקלקל את תכולתו.

ההשקעה הכספית: כל אספן יינות מתחיל או מקצוען חייב לדעת מהם גבולות הגזרה התקציביים שלו. יין ומשקאות אלכוהוליים חריפים עשויים להיות יקרים מאוד, לכן חשוב להגדיר מראש תקציב מתאים. אגב, ערכו של כל בקבוק משתנה בהתאם לגיל, לנדירות ולמצב.

קניה בטוחה: סעיף זה רלוונטי בעיקר לאספנים מתחילים, שעדיין יתקשו בזיהוי זיופים או יינות מקוריים שלא אוכסנו כראוי. לכן, הקניה הבטוחה עבור האספנים המתחילים תהיה דווקא בבתי מכירות שנחשבים אומנם יקרים  יותר, אך גם מהימנים יותר.

אחסן נכון: על מנת לשמור על איכות המשקאות האלכוהוליים ועל ערכם הכספי, חשוב לאחסן אותם כרואי. ברוב תכולות הדירה שנתקלתי בהן, האחסון היה מושלם (למעט בקרת לחות) והמשקאות נשתמרו במזנון עץ קריר וחשוך.

תיעוד מדויק: סעיף זה רלוונטי לא רק למשקאות חריפים אלא לרוב סוגי האספנות, והוא אמור לכלול תיעוד ורישום של המקור, תאריכי רכישה ומחירים. התיעוד יאפשר לכם לקבל החלטות מושכלות יותר בעתיד אודות ערך המכירה של אוסף המשקאות.  

אז מאיפה מתחילים? נתחיל עם סיווג בסיסי של יינות ומשקאות אלכוהוליים

ניתן לבצע סיווגים שונים של יינות ומשראות אלכוהוליים, אך כאן בחרתי להציג את הסיווג הבסיסי, זה שמתאים יותר לתכולות דירה ישנות המכילות לא רק יין, אלא מגוון משקאות אלכוהוליים. שימו לב שמדובר על סיווג בסיסי ולא על  קלסיפיקציה המיועדת למומחי יין. ישנן דרכים שונות לסווג יינות לאספנות, אך הגישה הנפוצה מבוססת על יכולת היישון ופוטנציאל התיישנות של היין.

להלן ארבע קטגוריות כלליות של יינות אספנות

יינות ליישון: לכל משקה אלכוהולי, ובוודאי ליינות יש חלון זמן אופטימאלי לצריכה. אנו מדברים על יינות בעלי פוטנציאל להתיישן שנים רבות ואפילו עשרות שנים, וככל שחולף הזמן הם מפתחים טעמים וריחות מורכבים וארומטיים יותר. לסיווג זה לא ייכנסו רוב היינות הלבנים והרוזה,  ואילו יינות מסוג בורדו, בורגונדי ופורט יהיה מצוינים ליישון.

יינות נדירים ובמהדורות מוגבלות: אלו יינות שמיוצרים בכמויות מדודות וקשה למצוא אותם. כאן הערכת מחיר היין תהיה קלה, פשוט לעבור בקבוק בקבוק ולבדוק באינטרנט כמה הוא שווה, ולקוות שבתכולת המזנון מסתתרת איזו מהדורה ישראלית מוגבלת, כמו למשל ירדן קצרין אדום משנת 2018 או אלכסנדר אמרולו 2014. אגב, כל אחד מאלו יכול להגיע למחרים של עד 500 ₪ לבקבוק.

יינות איקונים: את אלו מכיר גם מי שאינו חובב יינות והם נחשבים לאורים ותומים של אספנות יין כמו למשל שאטו מרגו בשווי ממוצע של 6000 ₪, שמפניה דום פריניון בשווי ממוצע של 1500 ₪  ואופוס וואן במחיר ממוצע של 3000 ₪.   

                                                       

אספנות יין ופינוי דירות

   
                                                                                                       אופוס וואן                 
   
                                                       

אספנות יין ופינוי דירות

           
                                                                    דום פריניון  

                                                      

אספנות יין ופינוי דירות


                                                                                                       שאטו מרגויינות להשקעה: אופציה זו שמורה למומחים והיא מצריכה התמקצעות בדיוק כפי שנדרש מיועץ השקעות המנהל תיק מניות בבורסה לניירות ערך. יינות ומשקאות חריפים אלו נרכשים מתוך כוונה למכור אותם מחדש ברווח משמעותי בעתיד. בדיוק כמו בבורסה, גם כאן הערך נקבע עפ"י הביקוש וההיצע ברגע נתון בשוק המשקאות והאפשרות לרווחים משמעותיים קיימת, אך היא כרוכה ברמות שונות של סיכון. ביינות להשקעה נמצא בדרך כלל יצרנים או אזורים בעלי שם כמו בורדו, בורגונדי וקברנה סוביניון.

פינוי תכולת דירה עם אוסף משקאות אלכוהוליים

אז ירשתם דירה עם תכולה מלאה, ובין יתר הפריטים גיליתם מצבור של יינות ישנים, ליקרים ישראלים ומספר סוגי וויסקי, אז אילו בקבוקים ישפרו משמעותית את רמת החיים שלכם?

Domaine de la Romanée-Conti Romanée - יין זה נחשב בעיני רבים לטוב בעולם ומיוצר בכרם בורגונדי. המחיר הממוצע של בקבוק הוא בסביבות 100000 ש"ח.

                                                                    

אספנות יין ופינוי דירות


                                                                                      Romanee Conti                              

Penfolds Grange Hermitage 1951 - זהו יין שיראז אוסטרלי הנחשב לאחד המבוקשים ביותר ידי אספנים. ערכו של בקבוק יכול להגיע בקלות למחיר של 120000 ₪.


                                                                    

אספנות יין ופינוי דירות


                                                                          Penfolds Grange Hermitage
                                          


Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992 - טוב כאן כבר נכנסנו לעולם הפנטזיות, כיוון שיין זה יכול להגיע בקלות למחיר של מליון וחצי ₪.

                                                         

אספנות יין ופינוי דירות


                                                                                     Screaming Eagle

לסיכום, אם אתם נדרשים לפינוי בית מתכולת דירה, ובדרך מצאתם במזנון הישן מספר בקבוקי משקה ישנים, קחו בחשבון שיש מצב שיש להם ערך אספני. נכון, ככל הנראה לא תהיו מיליונרים, אך אולי תרוויחו כמה שקלים. אגב, הדבר נכון גם בנוגע לבגדים הישנים ואפילו העיתונים המצהיבים.

קחו בחשבון שבהחלט יש לי אפשרות לרכוש תכולות דירה שלמות ומלאות, ולכן אני ממליץ ליצור איתי קשר טלפוני.

logo בניית אתרים